Niemowlę z dolnymi jedynkami w buzi
Symptomy jakie najczęściej spotykane są przez lekarzy specjalistów to głównie mało groźne fakty, jak nadmierne ślinienie się, kompulsywne wsadzanie do buzi przez dziecko różnych przedmiotów lub gryzienie ich | fot.: stock.adobe.com

Ząbkowanie u niemowlaka – czym się objawia, ile trwa i jak złagodzić bóle malucha?

Ząbkowanie jest jednym z kluczowych okresów w życiu dziecka, szczególnie podczas okresu niemowlęcego. Zazwyczaj wiąże się ze wzmożoną uwagą rodziców oraz opiekunów na dziecku, gdyż przebieg procesu wyrzynania zębów mlecznych bywa obarczony kilkoma niekorzystnymi objawami, które mogą budzić zainteresowanie otoczenia, bądź realny niepokój.

Najważniejsze objawy ząbkowania u niemowląt

Symptomy jakie najczęściej spotykane są przez lekarzy specjalistów to głównie mało groźne fakty, jak nadmierne ślinienie się, kompulsywne wsadzanie do buzi przez dziecko różnych przedmiotów lub gryzienie ich. Ponadto rodzice mogą zgłosić niespokojny sen u dziecka, umiarkowany ból, rozdrażnienie, czy też niepokój. U niemowlęcia często dochodzi do rozwoju niespecyficznych zmian miejscowych na terenie jamy ustnej, na przykład ognisk zapalnych w pobliżu wyrzynającego się zęba, zasinienia, a nawet niewielkie krwawienia. Ząbkowanie jednakże równie często przebiega bezobjawowo. Podczas tej fazy może wystąpić stan podgorączkowy (około 37°C). Należy pamiętać, że wysoka gorączka (powyżej 38°C) nie jest zwykle związana z omawianym problem, a raczej z infekcją.

Ile trwa ząbkowanie niemowląt?

Mniej więcej w czwartym tygodniu życia płodowego stwierdza się powolny początek rozwoju zębów mlecznych. Powstaje wtedy pierwotna tak zwana listewka zębowa, dająca początek pod koniec drugiego miesiąca ciąży dwudziestu zawiązkom. Będąc cały czas w pozycji wargowej, stopniowo mineralizują się oraz twardnieją. Sam proces wyrzynania to etapowe, ściśle skorelowane w czasie i kolejności przesuwanie się każdego tworu z miejsca jego dojrzewania w kości szczęki, żuchwy do swojego funkcjonalnego ułożenia zgryzowego, które będzie spełniało w jamie ustnej. Każdy ząb mleczny przechodzi drogę w trzech, odmiennych fazach, czyli przederupcyjnej (bezpośrednio tuż przed przebiciem się przez dziąsło do światła), przedfunkcyjnej (od ukazania się korony zęba do uzyskania kontaktu z sąsiedztwem) oraz funkcyjnej (zakończenie rozwoju korzenia zęba). Pierwsze ząbkowanie rozpoczyna się około szóstego miesiąca życia dziecka, ale mogą wystąpić niewielkie różnice w tym względzie. U wcześniaków wyrzynanie następuje później.

Jak łagodzić ból podczas wyrzynania się zębów mlecznych?

Rodzice powinni zasięgnąć rady lekarza rodzinnego lub pediatry, który najlepiej doradzi postępowanie po uprzednim zbadaniu pacjenta. W warunkach domowych można bardzo delikatnie stymulować śluzówkę dziąsła dziecka nad wyrzynającym się zębem. Masaż ten wykonuje się najczęściej umytym palcem wskazującym z naniesioną małą ilością dedykowanego żelu lub maści na bazie znieczulającej lidokainy bądź salicylanów. Pomocny jest także gumowy gryzak dla niemowlęcia. W standardowych przypadkach nie zaleca się podawania miejscowo, czy też ogólnie leków o działaniu uspokajającym.

Rodzice mogą poczuć lęk przed pierwszym ząbkowaniem dziecka, a jest to głównie związane z mitami lub nieprawdziwymi przekonaniami dotyczącymi tego okresu życia. Spokojne, racjonalne podejście do tematu, rozmowa ze specjalistą pomaga uporać się z obawami i strachem.

KJA

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *