Triathlon to dyscyplina sportu, która łączy aż trzy dziedziny w kolejności: jazda rowerem, pływanie i bieganie. Uczestnicy rozgrywki ścigają się, który z nich pierwszy dotrze do mety. Przygotowanie do zawodów jest ogromnie wyczerpujące i intensywne, podobnie jak sam w nich udział.
Trenowanie do triathlonu
Trenowanie do triathlonu wymaga przygotowania się z trzech dyscyplin: kolarstwa, biegów i pływania. Pierwsze w kolejce jest pływanie, po nim rower i na końcu bieg. Niektórzy twierdzą, że najprostsze jest trenowanie kolarstwa, ponieważ najmniej obciąża mięśnie. Jednocześnie to dyscyplina sportu, która dla laików wydaje się prosta ze względu na powszechność rowerów i stosowanie ich również przez osoby niezwiązane ze sportem. Wyczynowy trening i amatorski diametralnie jednak się od siebie różnią. Kluczowe jest jednak zwiększanie intensywności treningu. Zadanie polega też na tym, by trasę pokonać jak najszybciej, dlatego jazda rowerem powinna być dynamiczna. To sprawia, że organizm może być naprawdę wycieńczony po takiej dawce wysiłku, a tym czasem należy jeszcze dołączyć bieg.
Trening z pływaniem
Dla wielu osób szczególnie wymagający wydaje się trening pływania. Niekoniecznie problem dotyczy intensywności ćwiczeń, ale dostępności basenu. O ile bieganie i jazdę na rowerze można wykonać w dowolnym terenie, do pływania potrzebny jest odpowiedni akwen. Problematyczne mogą być także koszty, ponieważ wejście na basen związane jest z odpowiednią opłatą. Czasami nawet kilkanaście – kilkadziesiąt złotych za trening. Tymczasem powinien on się odbywać nawet osiem lub dziesięć razy w miesiącu, by podtrzymać formę. Osoby, które hobbystycznie trenują triathlon i pracują jednocześnie zawodowo stoją przez naprawdę dużym wyzwaniem. Wymaga to ogromnej logistyki, wytrzymałości, samozaparcia, a także zasobów finansowych. Niestety amator zobowiązany jest inwestować we własne treningi, które przecież wcale nie muszą się zwrócić.
Czy napoje izotoniczne wspierają trening?
Napoje izotoniczne mają za zadanie uzupełniać niedobory elektrolitów w organizmie, które wydzielane są wraz z potem w czasie treningu. Oprócz napojów izotonicznych, które warto pić po treningu lub w jego trakcie, podstawą jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta. Tak ogromny wysiłek, jakim jest przygotowanie do triathlonu, wymaga dostarczania odpowiedniej ilości składników mineralnych oraz makro- i mikroelementów. Poza dietą sportowcy, ale również amatorzy startujący w zawodach decydują się na suplementację. Same napoje izotoniczne uzupełniają przede wszystkim w organizmie jony wapnia lub magnezu, które tracimy wraz z treningiem. Kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Osoby aktywne sportowo mają większe zapotrzebowanie na wodę niż przeciętny człowiek.
Triathlon to wymagająca dyscyplina, która cieszy się ogromną popularnością. Łączy w sobie elementy biegu, kolarstwa oraz pływania, a do każdej z tych dyscyplin należy się solidnie przygotować. Aby nie skończyć z kontuzją, przygotowanie powinno trwać co najmniej kilka miesięcy.
IIM