W siłowniach można znaleźć szeroki wybór sprzętów i narzędzi do ćwiczeń, które pomagają w odchudzaniu i kształtowaniu sylwetki. Dostępne są zarówno proste akcesoria (skakanka, ekspander), jak i bardziej zaawansowane. Wiele z nich można wykorzystać również w domu. Jakie narzędzia, oprócz standardowych hantli i sztang, sprawdzą się podczas treningu domowego?
Gumy TRX
Gumy TRX to akcesoria, które znajdują zastosowanie ogólnorozwojowe. Prawidłowo stosowane pozwalają trenować całe ciało z wykorzystaniem różnorodnych ćwiczeń. Osoby początkujące mogą wykonywać z ich pomocą przysiady, trzymając się za uchwyty, stymulując do pracy mięśnie grzbietu biorące udział w utrzymywaniu prostej postawy. Zaawansowani mogą użyć ich podczas wykonywania pompek, które dzięki pracy na niestabilnym podłożu gwarantują nowy bodziec do rozwoju mięśni. Innym wyzwaniem dla najbardziej doświadczonych jest ćwiczenie polegające na przyciąganiu pięt do bioder w pozycji leżenia na plecach czy spięcia brzucha znajdując się podporze przodem. Omówione ćwiczenia za sprawą ciągłej stabilizacji i kontroli napięcia taśmy pozwalają angażować większą liczbę mięśni, co pozwala szybciej i efektywniej je rozwijać. Przed wyborem konkretnego rodzaju taśm, warto zwrócić uwagę, czy w domu mamy możliwość przymocowania ich do haka lub innego, stabilnego elementu.
Kettlebells
Innym przyrządem do ćwiczeń w warunkach domowych są kettlebells, które przypominają kulę armatnią z dodatkowym uchwytem. Ich kształt wpływa na większą skuteczność treningu w porównaniu do użycia zwyczajnych hantli. W przeciwieństwie do tradycyjnych ciężarków, kettlebells cechują się przesuniętym środkiem ciężkości, co pozwala efektywniej wzmacniać mięśnie przedramienia, a jednocześnie wymusza utrzymanie balansu, dzięki czemu pracuje prawie każdy mięsień ciała, również mięśnie głębokie. Co ważne, trening z użyciem kettlebells pozwala wysmuklić i harmonijnie rozwinąć sylwetkę bez atletycznej budowy, co jest szczególnie istotne w przypadku kobiet. Specyficzne dla treningu z kettlebells jest to, że pobudzają do pracy wiele mięśni w tym samym czasie. Najczęściej trening składa się z kilkuminutowych serii, w których po kilka razy należy powtórzyć ten sam ruch. Wszechstronność ćwiczeń z kettlebells sprawia, że niektórzy uznają je za część treningu ogólnorozwojowego bardziej niż tradycyjnego z podnoszeniem ciężarów. Najważniejszym ruchem z wykorzystaniem kettlebells jest swing wykonywany w różnych odmianach. Najbardziej rozpowszechniona jest rosyjska. W tej pozycji należy trzymać odważnik oburącz przed sobą, aby następnie wprawić go ruch poprzez huśtanie nim – początkowo między nogami, a później podnosząc go wyżej aż do wysokości klatki piersiowej
Podsumowując, wykonując trening w domu, należy bezwzględnie przestrzegać poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Znaczenie ma również regularność i dokładność. Po każdej jednostce treningowej należy wykonać rozciąganie, które pomaga mięśniom szybciej się regenerować i powrócić do dalszych ćwiczeń następnego dnia.
IIM