Kobieta z bólem wątroby
W pierwszej kolejności należy wyzbyć się złych nawyków żywieniowych | fot.: stock.adobe.com

Masz problemy z wątrobą? Zwróć uwagę na te produkty spożywcze!

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Odpowiada między innymi za przemianę pokarmów na składniki odżywcze oraz prawidłowe krzepnięcie krwi. Warto więc zadbać o poprawne funkcjonowanie tego narządu, szczególnie jeżeli zauważymy u siebie pierwsze oznaki trudności związane z jego działaniem. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą dietę. Co należy więc jeść, aby jak najdłużej przedłużyć sprawność naszej wątroby?

Czego nie jeść?

W pierwszej kolejności należy wyzbyć się złych nawyków żywieniowych. Chcąc cieszyć się zdrową wątrobą, powinniśmy niemal całkowicie wykluczyć z naszej diety produkty ciężkostrawne, tłuste mięsa, wywary mięsne, wszelkie składniki o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak majonez czy śmietana oraz potrawy smażone na głębokim oleju. Wypada również unikać mleka i przetworów mlecznych z zawartością tłuszczu przekraczającą 2%, nie mówiąc już o wszelkiego rodzaju serach. Ponadto stanowczo niewskazane jest spożywanie, popularnych na polskich, szczególnie świątecznych stołach, śledzi i grzybów. Należy też pamiętać, że produkty powinny być pierwszej świeżości, nie zaleca się odgrzewania i spożywania jedzenia, które było długo przechowywane w lodówce lub zamrażarce. Alkohol powinien być wycofany całkowicie z naszej diety. Pożądane jest natomiast spożywanie produktów obfitych w witaminy B2, E i C.

Co jeść?

Posiłki powinny być przyjmowane często, lecz w małych ilościach. Najlepiej by były przygotowywane poprzez gotowanie, parowanie, pieczenie lub duszenie. Jeśli chodzi o tłuszcze, zalecane jest wykorzystywanie wysokiej jakości oliwy z oliwek, prawdziwego masła czy też oleju lnianego, pamiętając jednak aby nie poddawać ich obróbce termicznej. Powinny być dodawane na zimno, bezpośrednio do przygotowanego już dania. Spośród mięs należy wybierać mięsa chude: cielęcinę, wołowinę, indyka, kurczaka. Z ryb zaleca się spożywanie szczupaka, mintaja i dorsza. Niestety osoby borykające się z problemami wątrobowymi powinny unikać tłustych zup na wywarach zwierzęcych, można je zastąpić bulionami warzywnymi z dodatkiem chudego mięsa, zaś w miejsce popularnych w Polsce klusek i makaronów użyć ryżu. Przy doprawianiu potraw warto zaś wykorzystać przyprawy naturalne i o niskiej zawartości soli, takie jak: bazylia, majeranek, oregano, papryka, tymianek czy mięta. Warzywa i owoce w większości przypadków są dozwolone, dobrze jest jednak ograniczyć wykorzystanie ziemniaków na rzecz różnego rodzaju kasz, które będą urozmaiceniem diety.

Słodycze i napoje

Niestety, wysoka zawartość cukru w większości słodyczy nie sprzyja naszej wątrobie. Słodkości możemy jednak zastąpić dżemami, powidłami, pieczonymi jabłkami z miodem, galaretkami lub kisielami, które w mniejszym stopniu obciążają wątrobę. W kwestii napojów, najczęściej należy pić wodę mineralną niegazowaną. Dozwolone są też herbaty owocowe i ziołowe, słabe soki z owoców i warzyw, kawy zbożowe. Kawa i herbata powinny być wyeliminowane z diety, jednak można przyjmować je w słabej postaci, niezbyt często.

Zadbaj o swoją wątrobę!

Jeżeli chcesz cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem wątroby, zadbaj o to już dziś! Odstaw na bok szkodzące jej produkty, zastępując je zdrowymi i równie smacznymi posiłkami. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych chorób i dodatkowych wizyt u lekarza.

MSZ

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *