Joga zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na jej praktykowanie. Jej celem jest połączenie umysłu i ciała, a wszystko przy pomocy odpowiednich ćwiczeń oddechowych i pozycji fizycznych. Uprawianie jogi niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Pozytywnie wpływa na samopoczucie, pozwala wzmocnić wybrane partie mięśni, a także umożliwia odnalezienie spokoju, jak i również zachowanie wewnętrznej równowagi. Jakie jeszcze zalety jogi można wymienić? Jak wpływa ona na nasze ciało i umysł? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.
Jak joga wpływa na ciało i kondycję?
Stan naszego ciała wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na zdrowie. Odpowiednio zadbane pozwala cieszyć się sporymi pokładami energii, co niewątpliwie pozytywnie oddziałuje na wiele sfer naszego życia. Wysportowane ciało wpływa na naszą witalność, a także nastawienie do świata i ludzi. Dlatego też tak ważne jest jego regularne trenowanie. Dobrym sposobem na zapewnienie ciału dobrej kondycji jest właśnie joga. Możemy ją praktykować na każdym etapie naszego życia, a wraz z upływem czasu, zdobywać kolejne stopnie jej zaawansowania. Ćwiczenie jogi niesie ze sobą ogrom korzyści. Zwiększa wytrzymałość sercowo- naczyniową, zmniejsza lękliwość, a także niweluje wrogie nastawienie do otaczającego nas świata. Dodatkowo, regularne praktykowanie jogi pozwala spalić kalorie, a tym samym również nadmiar tkanki tłuszczowej. Umożliwia także obniżenie ciśnienia oraz poprawia krążenie. Ponadto, joga wspomaga przemianę materii i pobudza gruczoły wewnętrznego wydzielania. Jej praktykowanie pod okiem fachowca działa odmładzająco na organizm i spowalnia proces jego starzenia się.
Jak joga wpływa na umysł?
Dzięki praktykowaniu jogi można osiągnąć stan relaksu, gdyż jej poszczególne ćwiczenia działają rozluźniająco i wyciszająco. Ze względu na fakt, że ich wykonywanie przyczynia się do osiągnięcia wewnętrznej harmonii w ciele człowieka, a co za tym idzie – szczęścia, są one doskonałym lekarstwem na wiele problemów zdrowotnych, w tym również emocjonalnych. Przybierane pozycje, które są łączone z techniką oddychania, oddziałują bezpośrednio na gruczoły wewnętrzne, które pobierają substancje odżywcze z krwi i wydzielają hormony. Po treningu odczuwa się stan relaksu, spokoju oraz równowagi. Jednocześnie przepełnia nas energia, a negatywne myśli i zmartwienia odchodzą w zapomnienie. Dzieje się tak w wyniku rozluźnienia mięśni podczas treningu oraz pełnego skupienia z zachowaniem równomiernego oddechu, co pozwala nam skierować swoją uwagę do wnętrza naszego ciała i organizmu, a tym samym zapomnieć choćby przez chwilę o trudach życia codziennego. Takie postępowanie podczas praktykowania jogi pozwala uspokoić wiecznie aktywny umysł i skumulować energię. Ze względu na swój zbawienny wpływ na układ nerwowy, joga niewątpliwie sprawdzi się w przypadku osób szczególnie zestresowanych, które nie potrafią się wyciszyć i uspokoić swoich myśli, co przekłada się na ich złe samopoczucie.
JBR