Jak się chronić przed kleszczami
Po powrocie z wycieczki w lesie należy wstępne oględziny przeprowadzić przed domem, ponieważ kleszcze przemieszczeniach domowych potrafią przeżyć klika miesięcy | fot.: Fotolia

Jak chronić się przed kleszczami i reagować, gdy padniemy ich ofiarą?

Cieplejsze miesiące sprzyjają rowerowym wyprawom. Większość z nas wybiera się na przejażdżki do lasu ze względu na spokój, ciszę oraz możliwość znalezienia schronienia przed słońcem. Należy jednak pamiętać, by przed wybraniem się na rower odpowiednio się ubrać, tak by zabezpieczyć się przed niechcianymi towarzyszami jakimi są kleszcze. 

Ukąszenie kleszcza powoduje ryzyko zarażenia się między innymi boreliozą i zapaleniem opon mózgowych. W Polsce podobnie jak w całej Europie z roku na rok wzrasta liczba zarażonych osób. W 2017 roku odnotowano ponad 21 tysięcy przypadków boreliozy. Zapadalność wyniosła 56/100 tys. mieszkańców, a 10,8% osób zdiagnozowanych zostało poddanych hospitalizacji. Dla porównania w roku 2016 odnotowano w Polsce około 21 tysięcy przypadków boreliozy, przy zapadalności 55,2/100 000 tysięcy mieszkańców i 12,4% osób zostało poddanych hospitalizacji. W 2017 roku największą liczbę rozpoznań zachorowań na tę chorobę odnotowano między innymi w województwie podlaskim, małopolskim, śląskim, mazowieckim, pomorskim, lubelskim oraz warmińsko – mazurskim.

Jaki należy wybrać strój, by się ochronić przed kleszczami?

Wybierając się na przejażdżkę po lesie, ale także na spacer wśród wysokich traw) należy pamiętać przede wszystkim o noszeniu bluzek, bluz z długim rękawem oraz spodni z długimi nogawkami (najlepiej nogawki włożyć do skarpetek). Pomóc mogą również preparaty odstraszające kleszcze. Trzeba pamiętać, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie czasu by ochrona była skuteczna.

Jak pozbyć się niechcianego przyjaciela?

Po powrocie z wycieczki w lesie czy na łące należy wstępne oględziny przeprowadzić przed domem, ponieważ kleszcze przemieszczeniach domowych potrafią przeżyć klika miesięcy. Należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym również zakryte części ciała jak i również włosy u dzieci.

Jak poprawnie usunąć kleszcza

Specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsętą należy ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć do góry zdecydowanym ruchem, przy tym starając się jak najmniej manipulować nim i zgniatać. Miejsce ukłucia należy zidentyfikować. Kleszcze nie smarować żadną substancją, tak by nie zwiększyć ryzyka zakażenia. Jeśli jednak mamy problem z usunięciem kleszcza, należy zgłosić się o pomoc do specjalisty.

Kleszcze najczęściej spotkać można w trawie, chwastach, krzewach spodniej stronie liści. Nie wspinają się wyżej niż 1,5 metra. Nie lubią też słońca, chowają się w cieniu. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub odsłonięte nogi i wspinają się tam gdzie skóra jest bardziej ukrwiona.

Aktywność kleszczy wzrasta w maju – czerwcu oraz we wrześniu. Na baczności trzeba się jednak mieć również w lipcu w okresie jagodowym. Czas największej dobowej aktywności kleszczy przypada na porę przedpołudniową (8 – 12) oraz na porę przedwieczorną (16 – 20). Warto również dodać, że łagodne zimy i wilgotne lata sprzyjają rozmnażaniu kleszczy oraz małej umieralności.

 W trosce o bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny należy pamiętać o odpowiednim ubraniu oraz preparatach chroniących przed kleszczami.

AGR

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *