choroba Addisona
Choroba Addisona, wcześniej określana jako cisawica, polega na nieprawidłowym działaniu układu hormonalnego na skutek pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy | fot.: stock.adobe.com

Dawniej cisawica, dziś – choroba Addisona. Skąd się bierze? Czym się objawia? Jak ją leczyć?

Choroba Addisona, wcześniej określana jako cisawica, polega na nieprawidłowym działaniu układu hormonalnego na skutek pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy. Uszkodzenie nadnerczy jest konsekwencją niedostatku hormonów przez nie wytwarzanych. Jakie są jej objawy? W jaki sposób można ją leczyć?

Przyczyny choroby Addisona

Na omawianą chorobę częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Występuje jednak stosunkowo rzadko w populacji. U kobiet wynika ona z powodu zaburzonych procesów autoimmunologicznych. Do najczęstszych przyczyn należą jednak:

– krwawienie do obu nadnerczy,

– choroby zakaźne (np. grzybice, AIDS),

– nowotwór, zwłaszcza przerzuty do nadnerczy,

– adrenalektomia, czyli usunięcie obu nadnerczy,

– skrobawica,

– zaburzenia genetyczne,

– hemochromatoza,

Objawy choroby Addisona 

W czasie choroby dochodzi do uszkodzenia nadnerczy, które wykazują niewydolność objawiającą się na kilka sposobów. Przede wszystkim pojawia się dotkliwe osłabienie mięśni, a także brak zdolności do intensywnego wysiłku fizycznego. Pojawia się równocześnie duże wyniszczenie organizmu oraz niskie ciśnienie tętnicze krwi. Pierwotna nazwa- cisawa- wynika z charakterystycznych zmian towarzyszących chorobie. Cisawy, brunatne plamy pojawiają się na linii dłoni, błon śluzowych oraz skóry. Ponadto występują zaburzenia metabolizmu i czynności gruczołów płciowych. Oprócz tego mogą się także pojawić objawy towarzyszące, w tym: gorączka, nudności i wymioty, nieregularne oddawanie stolca, silne bóle brzucha, problemy z zasypianiem, nerwowość, ogólne przygnębienie.

Leczenie choroby Addisona

Leczenie choroby Addisona opiera się na dostarczaniu hormonów, których nadnercza nie mogą samodzielnie wyprodukować. Ich symulacja powinna przebiegać identycznie jak w przypadku ich naturalnej produkcji. Równocześnie terapia polega na minimalizowaniu objawów towarzyszących chorobie. Lekarze stosują trzy podstawowe zamienniki hormonów, które produkują nadnercza. Zamiast androgenów podaje się odehydroepiandrosteron. Zastępstwem dla kortyzolu jest hydrokortyzon w dawkach, które dobierane są w zależności od masy ciała, a także wzrostu pacjenta. Największa dawka aplikowana jest rano. Zwiększana jest przy silnym stresie oraz intensywnym wysiłku fizycznym. Ostatnim jest aldosteronu, którego zamiennikiem jest fludrokortyzon. 

Poza aplikowaniem zamienników hormonów, ogromne znaczenie ma spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Wskazane jest również częściowe zwiększenie ilości soli w diecie. Aby zapewnić sobie odpowiednie spożywanie leków i przestrzeganie innych zasad leczenia, zaleca się noszenie specjalnych opasek lub bransoletek, które zawierają informacje o terapii.Podsumowując, badania dowodzą, że leczona choroba Addisona nie ma wpływu na długość życia pacjenta. Natomiast niepodjęcie odpowiedniej terapii może prowadzić do przełomu nadnerczowego, czyli nagłego nasilenia objawów, czego konsekwencją jest śmierć pacjenta. Kluczowa jest zatem rzetelna diagnoza i odpowiednie leczenie- im wcześniej, tym lepiej. 

IIM

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *