post leczniczy
Zanim rozpoczniemy post leczniczy, powinniśmy przeprowadzić konsultację z lekarzem który sprawdzi kondycję naszego organizmu i wyeliminuje ewentualne przeciwwskazania | fot.: Fotolia

Co warto wiedzieć decydując się na post leczniczy

Post leczniczy to forma wspomagania leczenia różnych schorzeń i polega na rezygnacji z przyjmowania jakichkolwiek pokarmów. W tym czasie pije się tylko wodę z niską zawartością minerałów i ewentualnie ziołowe herbatki. W zależności od potrzeb i możliwości organizmu, taki post może trwać od 1 do 3 dni w przypadku głodówki oczyszczającej i od 7 do 40 dni w przypadku postu leczniczego.

Post leczniczy to forma medycyny alternatywnej mówiącej o tym, że okresowa głodówka pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, złogów, nadmiaru tłuszczu i białek oraz tkanek zmienionych chorobowo. W ten sposób organizm żywi się po zaprzestaniu jedzenia a efektem jest poprawa kondycji organizmu oraz leczenie wielu dolegliwości.

Dla kogo zalecany jest post leczniczy i jak się do niego przygotować

Zanim rozpoczniemy post leczniczy, powinniśmy przeprowadzić konsultację z lekarzem który sprawdzi kondycję naszego organizmu i wyeliminuje ewentualne przeciwwskazania. Zwolennicy takiej formy wspomagania leczenia twierdzą, że post leczniczy pomocny jest w schorzeniach układu pokarmowego min. w przypadku wrzodów, problemów z jelitem grubym ale również cukrzycy typu II, w chorobach układu krążenia i układu oddechowego, przy astmie, chorobach stawów, nowotworach, stwardnieniu rozsianym, reumatyzmie. Na skuteczność postu leczniczego nie ma jednak potwierdzonych badań naukowych.

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań w podjęciu postu leczniczego przechodzimy do przygotowania do głodówki:

  • dwa tygodnie przez postem należy ograniczyć w diecie mięso, nabiał, zrezygnować z kawy i herbaty oraz słodyczy. Należy pić w tym czasie 1,5 litra wody, soki warzywne i owocowe świeżo wyciskane, można pić również herbatki ziołowe.
  • tydzień przed postem całkowicie rezygnujemy z mięsa i nabiału, stosujemy dietę z samych owoców i warzyw, kasz i pieczywa
  • dzień przez postem nie jemy niczego gotowanego tylko same surowe owoce, surówki z oliwą i ziołami, pijemy dużo wody.

Jak wychodzimy z postu leczniczego

Kiedy zdecydujemy się na zakończenie postu leczniczego, należy mieć na uwadze aby stosować się do odpowiednich zasad aby nie zrobić sobie krzywdy. Należy stopniowo rozszerzać dietę, a cały proces musi trwać tyle co sama głodówka.

  • na początku wprowadzamy do diety soki warzywne i owocowe
  • w drugim etapie wprowadzamy warzywa gotowane
  • w trzecim etapie wprowadzamy lekką dietę wegańską a następnie stopniowo produkty białkowe

Należy jeść małymi porcjami ze względu na to, że żołądek w wyniku głodówki skurczył się (porcje nie powinny być większe od objętości zaciśniętej ręki). Z czasem możemy jeść więcej ale nie należy się objadać. Warto nie wracać do starych złych nawyków żywieniowych tylko stosować się do zasad zdrowego odżywiania.

Kto nie powinien stosować głodówki leczniczej

Na post leczniczy powinny decydować się osoby zdrowe. W żadnym razie nie powinny decydować się osoby z osłabionym organizmem, chorzy na anemię, dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto osoby chore psychicznie i osoby z chorym sercem oraz osoby które cierpią na choroby przewlekłe które nie pozwalają im na odstawienie leków również nie powinny stosować głodówki.

Podczas postu leczniczego należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody. Podczas trwania głodówki po trzech dniach znika uczucie głodu, jednak kiedy pojawi się bardzo silny głód, należy w sposób kontrolowany wyjść z postu. Podczas trwania postu leczniczego należy być również pod kontrolą lekarską.

BPR

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *