profil mężczyzny z bujnymi włosami i brodą
W przypadku łysienia androgenowego możliwe jest stosowanie metod farmakologicznych | fot.: stock.adobe.com

Jak skutecznie walczyć z łysieniem?

Problem nadmiernego wypadania włosów i łysienia dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Od przebytych chorób, po złą dietę, przewlekły stres i uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od przyczyny osoby dotknięte problemem najczęściej decydują się na podjęcie walki z łysieniem. Najważniejsze na tym etapie jest indywidualne dostosowanie terapii i znalezienie optymalnej metody na pozbycie się problemu lub zminimalizowanie jego skutków. Do najczęściej stosowanych procedur walki z łysieniem zaliczyć możemy mezoterapię igłową, laseroterapię oraz przeszczep włosów. W przypadku łysienia androgenowego możliwe jest stosowanie metod farmakologicznych.

Mezoterapia igłowa i laseroterapia

Mezoterapia igłowa to niechirurgiczna metoda zagęszczania włosów. Dzięki niej możliwe jest dostarczenie do mieszków włosowych substancji, które działają leczniczo i odżywczo. Konsekwencją zabiegu jest regeneracja cebulek włosowych i stymulacja wzrostu włosa. Dzięki precyzyjnej iniekcji dawki, działanie substancji leczniczych staje się maksymalnie skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla organizmu. Plusem stosowanie tego rodzaju terapii jest również fakt, że mikronakłucia mobilizują skórę do regeneracji, a co za tym idzie produkcji substancji, które przyspieszają gojenie i naprawę. Po zabiegu skóra jest lepiej ukrwiona, a cebulki włosów pobudzone.

Kolejną z metod jest terapia laserem w technologii LLLT (Low Level Laser Therapy). Do tego celu używa się sprzętu, którego diody emitują światło czerwone wnikające w głąb tkanek i wykazujące działanie na poziomie komórkowym. Pobudzają metabolizm i przyspieszają syntezę białek. W wyniku tego skóra jest natleniona, a jej zdolność do regeneracji zostaje wzmożona. Finalnie działanie lasera wpływa na pobudzenie mieszków i cebulek włosowych oraz poprawia ukrwienie skóry głowy.

Farmakologiczne leczenie łysienie androgenowego

Łysienie androgenowe to przede wszystkim problem mężczyzn. Zdarza się jednak, że dotyka również kobiet. Za jego przyczynę uważa się przede wszystkim wpływ czynników hormonalnych. Osoby zmagające się z łysieniem tego typu wykazują nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT, czyli dihydrotestosteronDHT powoduje zmniejszanie się meszków włosowych, co prowadzi do ich osłabienia i wypadania. Leki stosowane do hamowania tych procesów mają za zadanie blokować działanie enzymu 5-alfa-reduktaza, który odpowiada za transformację testosteronu do DHT. Do farmakologicznych środków stosowanych do walki z problemem należą leki zawierające minoxidil. Występują najczęściej w formie płynnej. Możliwe jest też zażywanie doustne środków z finasterydami i dutasterydami. Wymienione środki przeznaczone są wyłącznie do terapii na wypadanie włosów dla mężczyzn.

Przeszczep włosów

Jeżeli pobudzenie mieszków włosowych nie jest możliwe i wszelkie inne, nieinwazyjne metody zawiodły, można zdecydować się na przeszczep włosów. Transplantacja włosów polega na pobraniu elementów skóry, na którym rosną włosy i pocięciu ich na fragmenty, w których znajdują się zespoły mieszkowe. Następnie zespoły mieszkowe umieszczane są w miejscach, gdzie doszło do wyłysienia lub przerzedzenia włosów. Przeszczepione w ten sposób włosy odrastają w przeciągu około 10-15 tygodni. Metoda ta jest na tyle precyzyjna, że pozwala na odbudowanie linii włosów, tak by wyglądały możliwie jak najbardziej naturalnie.

Metod walki z łysieniem jest wiele. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji osoby zmagającej się z problemem. Aby skuteczność wybranych zabiegów była jak największa, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie i rozpocząć od najmniej inwazyjnych terapii.

KMA

About admin

Check Also

pielęgnacja brwi permanentnych

Makijaż permanentny i co dalej?

Makijaż permanentny brwi to zabieg kosmetyczny, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie gojenia, aby osiągnąć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *