botoks czy wypełniacze
Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, który oceni indywidualne potrzeby pacjenta, doradzi odpowiedni zabieg i poinformuje o potencjalnych ryzykach i korzyściach | fot.: stokc.adobe.com

Botoks vs. wypełniacze

Zarówno botoks, jak i wypełniacze, są popularnymi zabiegami medycyny estetycznej stosowanymi do poprawy wyglądu skóry, ale mają różne zastosowania i mechanizmy działania.

Botoks (toksyna botulinowa)

  1. Mechanizm działania: Botoks działa przez blokowanie sygnałów nerwowych do mięśni, co prowadzi do ich tymczasowego osłabienia lub paraliżu. W efekcie zmniejsza się aktywność mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych.
  2. Zastosowanie: Najczęściej stosowany do redukcji zmarszczek na czole, wokół oczu (kurze łapki) i między brwiami.
  3. Potencjalne ryzyko: Możliwe są siniaki, opuchlizna, uczucie „ciężkości” w miejscu iniekcji, asymetria twarzy, opadanie powieki lub brwi. Efekty uboczne są zazwyczaj przejściowe.

Wypełniacze (np. na bazie kwasu hialuronowego)

  1. Mechanizm działania: Wypełniacze dodają objętość w miejscach iniekcji, „wypełniając” zmarszczki, bruzdy i zagłębienia. Mogą być również używane do dodawania objętości w ustach, policzkach czy żuchwie.
  2. Zastosowanie: Popularne obszary to zmarszczki nosowo-wargowe, linie marionetki, zmarszczki na czole, powiększanie ust oraz modelowanie konturu twarzy.
  3. Potencjalne ryzyko: Siniaki, opuchlizna, uczucie twardości lub guzków w miejscu iniekcji, asymetria, reakcje alergiczne, zablokowanie naczyń krwionośnych.

Główne różnice

  • Mechanizm działania: Botoks działa przez relaksację mięśni, podczas gdy wypełniacze dodają objętość.
  • Czas trwania efektu: Efekty botoksu trwają zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, podczas gdy wypełniacze mogą trwać od 6 miesięcy do 2 lat, w zależności od rodzaju wypełniacza i obszaru stosowania.
  • Koszt: Cena zależy od regionu, kliniki i lekarza, ale wypełniacze są zazwyczaj droższe za jednostkę niż botoks.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, który oceni indywidualne potrzeby pacjenta, doradzi odpowiedni zabieg i poinformuje o potencjalnych ryzykach i korzyściach.

Redo

About admin

Check Also

pielęgnacja brwi permanentnych

Makijaż permanentny i co dalej?

Makijaż permanentny brwi to zabieg kosmetyczny, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie gojenia, aby osiągnąć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *