zaparkowane samochody używane
Oględziny pojazdu powinny trwać przynajmniej przez 30 minut. Warto zwracać uwagę na drobne detale | fot.: stock.adobe.com

Jakie aspekty okażą się istotne przy zakupie wieloletniego auta?

Wybór samochodu to krok w stronę komfortu. Podróż autem jest wygodniejsza od komunikacji miejskiej oraz w wielu przypadkach szybsza. Wzrok kierowców najczęściej sięga w stronę aut używanych. O czym warto pamiętać, aby nie „natrafić na minę” przy ich zakupie?

Kraj pochodzenia i historia użytkowania

Wieloletnie auta miały w przeszłości różne przeznaczenie. Unikać powinno się aut flotowych. Pokonywały wiele kilometrów, co prawdopodobnie negatywnie odbiło się na silniku.

Warto zwrócić uwagę na przebieg oraz sposób jego dokumentacji. Pojazd przed zakupem można sprawdzić np. w bazie po numerze VIN. Znajdą się tam informacje o przebiegu, historii użytkowania oraz ewentualnych wypadkach. Wiele osób nieufnie spogląda w stronę zagranicznych aut. Samochody te nie powinny być źródłem obaw, jeżeli posiadają rzetelną dokumentację.

Oględziny wizualne

Oglądanie potencjalnego auta to często zaniedbywany zwyczaj. Kierowca szybko chcę przetestować pojazd i zapomina o podstawach. Uważnie powinien sprawdzić stan zewnętrzny wieloletniego samochodu. Mowa tutaj o śladach eksploatacyjnych w postaci rys, wgniotów lub rdzy.

Koniecznie należy sprawdzić silnik pod maską. Jego stan (podejrzenie może wzbudzić nadmierna czystość) oraz ogólne wrażenia z pracy jednostki.

Lampkę ostrzegawczą powinny zapalić u nas szyby. Wszystkie w pojeździe powinny mieć ten sam numer. Ostatnim elementem będą oględziny opon. Sprzedający powinien zawrzeć w ogłoszeniu informację o ewentualnym komplecie na zimę. Ich brak nie będzie olbrzymim wydatkiem, ale jego skalę powinna wyznaczać cena zakupu wieloletniego auta. A przecież nie będzie ona szczególnie wysoka.

Wrażenia z jazdy

Kluczowym elementem nakłaniającym do zakupu powinny być wrażenia z jazdy. Kierowca musi sprawdzić:

  • działanie sprzęgła oraz biegów,
  • efekty dźwiękowe pracy silnika,
  • motorykę pojazdu,
  • działanie funkcji na desce rozdzielczej (klimatyzacja, radio, nawiewy itd.),
  • wygodę fotela oraz schowki.

Każdy samochód prowadzi się nieco inaczej. Samo przystosowanie do specyfiki konkretnego modelu to efekt praktyki. Nie należy zatem zwracać uwagi na fakt zbyt późnego „łapania” sprzęgła albo wolnego rozpędzania się. Drugi efekt może być powiązany z niższą mocą jednostki.

Wizyta na stacji diagnostycznej

Wybór stacji diagnostycznej determinuje często kwota zakupu. Auta bardzo tanie nie powinny przechodzić szczegółowych badań. Można oczywiście umówić się diagnostą, aby potwierdzić lub wykluczyć potencjalne wady. Jeżeli kierowca zdecyduje się na ten krok, musi zobaczyć koniecznie samochód od spodu.

Należy pamiętać o tym, że stację diagnostyczną powinien wybierać kupujący pojazd. To on z reguły opłaca także koszt samego badania, który nie jest szczególnie wysoki.

Podsumowanie

Auto używane zawsze będzie posiadało ślady eksploatacyjne. Warto zwrócić uwagę na zakres swoich potrzeb i dostosować go do posiadanego budżetu. Nie zawsze dobra marka powinna być wyznacznikiem „jakości”. Samochody klasy wyższej wolniej tracą wartość. Również podlegają zużyciu eksploatacyjnemu, ale będą droższe i starsze od aut klasy niższej.

Oględziny pojazdu powinny trwać przynajmniej przez 30 minut. Warto zwracać uwagę na drobne detale. Czujność może wzbudzić nawet posiadanie wyłącznie jednego kompletu kluczyków. W przypadku wątpliwości, warto zadać konkretne pytanie, zwracając uwagę na ton odpowiedzi (szybkość, precyzyjność, barwa głosu). Niewiele osób potrafi kłamać w „żywe oczy”.

SAN

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *