wi-fi wizualizacja
Sieć bezprzewodowa, została głównie stworzona do budowania sieci LAN opartych na komunikacji bezprzewodowej | fot.: stock.adobe.com

Jak stworzyć własną sieć Wi-Fi

W życiu człowieka Internet jest bardzo ważny. Jeszcze 15 lat temu mogliśmy tylko pomarzyć, aby mieć bezprzewodowy Internet, w każdym miejscu w domu. Dostęp do Internetu był tylko z komputera stacjonarnego, podłączonego do modemu. Kłopotem było, jeżeli pisaliśmy maila i nagle zadzwonił telefon. Większość ludzi posiadała tylko telefon stacjonarny, więc było trzeba odejść od komputera i maila skończyć później.

Rewolucja – technologia Wi-Fi

Rewolucyjną technologią która powstała to Wi-Fi. Jest to zestaw standardów, buduje się dzięki nim bezprzewodowe sieci komputerowe. Sieć bezprzewodowa, została głównie stworzona do budowania sieci LAN opartych na komunikacji bezprzewodowej. Zasięg do paru metrów ograniczał tworzenie dużych sieci. Dzięki niej możemy stworzyć sobie taką sieć np. w domu. Daje to ogromne możliwości. Łączymy telefon z siecią bezprzewodową i podczas gotowania obiadu możemy odpowiedzieć na ważnego maila. Oglądając teleturniej w telewizji, możemy sprawdzić prawidłową odpowiedz w Internecie. Nie odrywamy się wtedy od aktualnie wykonywanych zajęć.

Budujemy taką sieć

Co potrzebne?

Aby wybudować taką sieć musimy zakupić router. Inaczej nazywamy go punktem dostępowym. Na początku musimy dowiedzieć się ważnej rzeczy. Jakiego mamy dostawcę Internetu i w jaki sposób on nam go dostarcza. Jeżeli mamy Internet z linii telefonicznej, potrzebujemy modemu lub routera ADSL. Jest to router razem z modemem. Jeżeli od dostawcy światłowodowego, wystarczy nam router DSL. Oczywiście w tym przypadku potrzebujemy także modemu, który przekonwertuje nam sygnał światłowodowy na zwykły Ethernet, ale to powinien zapewnić nam dostawca. Drugą sprawą nad którą powinniśmy się zastanowić to wybór routera. Wiemy już jaki router potrzebujemy DSL czy ADSL, ale ważną sprawą jest technologia sieci bezprzewodowej. Istnieje ich wiele: każda charakteryzuje się przepustowością łącza oraz częstotliwością. Musimy także pomyśleć o tym ile będziemy podłączać urządzeń do routera. Istnieją punkty dostępowe z czterema portami Ethernet ale i więcej. Do podstawowych zadań, podłączenia komputera, drukarki i czasami laptopa, taka ilość powinna wystarczyć.

Gdzie ustawić router?

Zakupiliśmy router i teraz czas pomyśleć gdzie go ustawić. Ściany i przeszkody zmniejszają moc i jakość sygnału. Strop – jeżeli mieszkamy w domu piętrowym – bardzo tłumi sygnał. Warto ustawić router na piętrze, na którym będziemy z Internetu częściej korzystać.

Podłączenie i konfiguracja

Skoro już wiemy jaki router zakupić i gdzie go ustawić, zabieramy się za konfigurację. Nadszedł czas na podłączenie routera. W zależności od dostawcy Internetu i posiadanego routera jest to bardzo prosta operacja. W routerze ADSL, kabel telefoniczny podłączamy do gniazda opisanego ADSL, a w routerze DSL, kabel od dostawcy czy modemu światłowodowego podłączamy do gniazda oznaczonego WAN. Do gniazd LAN kablem Ethernet podłączamy się do komputera. Podłączamy zasilanie i przechodzimy do komputera. Odpalamy przeglądarkę Internetową i w pasku adresu wpisujemy adres konfiguracji routera. Wpisujemy login i hasło i się logujemy. Te dane najczęściej znajdują się na odwrocie urządzenia bądź w instrukcji. Często w tym miejscu pojawia się kreator, który pomoże nam w konfiguracji. W przeciwnym wypadku lub jak chcemy skonfigurować router według własnych preferencji musimy zajrzeć do instrukcji routera. Może tak się zdarzyć, że będziemy potrzebować informacji od dostawcy Internetowego. Ustawiamy hasło. Jest to bardzo ważny etap konfiguracji. Nikt by nie chciał aby sąsiad korzystał z naszego Internetu.

Podsumowując, sieć bezprzewodowa w domu stanowi wielką wygodę. Nie musimy przeciągać kabli do pokojów, w których chcielibyśmy mieć Internet. Nikt nie lubi wiszących, walających przewodów między pokojami czy pod dywanem.

KKA

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *