Koty od wieków cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony człowieka. Przed wiekami, w starożytnym Egipcie, uważane były za święte stworzenia. Dziś, choć zwierzęta te nie są darzone boską czcią, potrafią zaskakiwać, wyróżniają się oryginalnym wyglądem oraz nieszablonowym zachowaniem.
Które rasy kotów, z pewnością skradną serca kociarzy?
Z pewnością, jednym z najbardziej oryginalnych kotów jest kot burmski, który pochodzi z Birmy, w Tajlandii. Inną nazwą tego czworonoga jest kot burmański, powstał w wyniku rozmnożenia kotki z Azji z kotem syjamskim. W wyniku, skrzyżowania powstał zjawiskowy kot o wielkich oczach oraz o orzechowym futrze. Burmańczyk jest średniej wielkości, krępy, mocno zbudowany, jednakże należy podkreślić, że w kształtach jest proporcjonalny. Bardzo ciekawym zjawiskiem, które zostało dostrzeżone jest, że sierść zależy od temperatury, tak więc gdy jest zimno, umaszczenie ciemnieje, natomiast kiedy robi się ciepło, wtedy sierść jaśnieje. Kot burmski jest bardzo lojalny w stosunku do swego właściciela, dlatego czasami pojawiają się opinie, że zachowaniem przypomina psa. Co ważne, kot jest niezwykle inteligentny oraz bardzo towarzyski, co do kotek, dbają one o swoje potomstwo, są niezwykle troskliwe, kocury, kiedy tylko zostają ojcami, także słyną z opiekuńczości.
Inną rasą, która nie jest powszechnie znana jest rex kornwalijski/cornish rex. Pierwszy rex, jak sama nazwa wskazuje, urodził się w Kornwalii, był efektem spontanicznej mutacji. Kot ten został nazwany kallinbunker, pokryty był krótką, falowaną sierścią, pozostałe kocięta z miotu były 'zwyczajne’. Matka kallinbunkera była szylkretowym dachowcem. Cornish rex to kot, który dorasta najczęściej do średniej wielkości, ma on smukłą sylwetkę, jako cechę charakterystyczną należy wskazać duże, zaokrąglone na końcach uszy. Warto podkreślić, że rex kornwalijski występuje w różnych odcieniach umaszczenia. Charakter tego czworonoga jest towarzyski, przyjacielski, bardzo lubi się bawić, niezwykle interesuje się otaczającym go światem.
Warto wspomnieć również o rasie LaPerm, która powstała w wyniku mutacji, w amerykańskim Oregonie. Początek rasie dała kotka pręgowana Curly, o poskręcanej sierści. Właśnie po niej, jej dzieci odziedziczyły pręgowaną sierść. Z biegiem czasu, powstała organizacja LaPerm Society of America, która jest klubem rasy. Kot ten jest mały, jednakże wyróżnia się widoczną muskulaturą, futro ma długie bądź też półdługie, charakteryzuje się znacznym stopniem poskręcania. Sierść sprawia wrażenie rozczochranej. Co do wąsów, u tej rasy są one raczej długie oraz poskręcane. Zazwyczaj u samiczek, można zauważyć o wiele bardziej karbowane włosie niż u samców. LaPerm występuje w każdym kolorze umaszczenia, najczęściej jednak koty te są pręgowane, liliowe, trójkolorowe, rude a także czekoladowe.
Kiedy przypada Światowy Dzień Kota?
Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce od 2006r., święto przypada na 17 lutego. Polacy stosunkowo późno zaczęli obchodzić to święto, gdyż dla porównania we Włoszech, obchodzone jest ono już od 1990r. Przy okazji święta, bardzo ważne jest, by uświadamiać społeczeństwo, że aż 27 gatunków z rodziny kotowatych, zagrożone jest wyginięciem. Za tę sytuację, odpowiada człowiek, który wycina lasy pod zabudowę, dodatkowo prowadzi handel zwierzętami na tzw. czarnym rynku.
RAD