Wielu z nas wybiera egzotyczne kierunki swoich wakacyjnych wojaży, zwiedza piramidy, wieżę Eiffla i inne kultowe miejsca dla historii danego kraju. Warto jednak pamiętać o tym, że w Polsce istnieje wiele interesujących miejsc, które opowiadają zawiłe losy naszego narodu. Warto więc przyjrzeć się także naszej ojczyźnie i poznać te mniej znane miejsca, jednak niezwykle ciekawe i co najważniejsze – związane z naszą historią. W niniejszym artykule przywołujemy dwa nieznane miejsca, które odegrały ogromną rolę w historii Polski.
Krakowskie Podgórze przed i w trakcie II wojny światowej
Choć o tej dzielnicy Krakowa zazwyczaj nie mówi się dużo, to jest to wyjątkowe miejsce i z pewnością warto je zobaczyć. Nierozerwalnie łączy się też z historią krakowskich Żydów. Choć wydawać by się mogło, że historia żydowska w Krakowie nierozerwalnie łączy się z Kazimierzem to jednak Podgórze zajmuje niemniej ważne miejsce w historii tej mniejszości, szczególnie przed drugą wojną światową. Dawniej Podgórze było osobnym miastem, dopiero w 1915 roku zostało przyłączone do Krakowa i stało się jedną z jego dzielnic. Najciekawszą i najbardziej dramatyczną historię Podgórze „przeżyło” w latach 1941-1943. To właśnie w tym okresie istniało tutaj getto żydowskie, gdzie zwożono ludność żydowską z Krakowa i okolic. W roku 1943 getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańcy zostali wywiezieni do obozu pracy przymusowej, który znajdował się w Płaszowie.
Podgórze obecnie
Obecnie w Podgórzu można obejrzeć wiele miejsc upamiętniających ginącą w czasach II wojny światowej ludność żydowską. Pozostały nawet fragmenty muru getta, które odgradzały go od reszty miasta. W Podgórzu znajdują się również dwa muzea, które są miejscami obowiązkowymi dla osób, które chcą poznać historię Żydów w Krakowie, ale i całej okupowanej Polsce. Są to „Apteka pod Orłem” oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Olszynka Grochowska – jeden z symboli walki
Warszawa to miejsce o szczególnej historii. Najwięcej jednak mówi się o Warszawie w kontekście powstania warszawskiego, potem zaś powstania w getcie warszawskim. W Warszawie znajduje się jednak wiele interesujących miejsc, które są warte obejrzenia i zapoznania się z ich historią. Ciekawym przykładem jest Olszynka Grochowska. To właśnie na Olszynce Grochowskiej rozegrała się najbardziej krwawa bitwa w czasie powstania listopadowego. Odbyła się 25 lutego 1831 roku
Olszynka Grochowska w czasie II wojny światowej
Natomiast w 1939 roku od 14 do 27 września w czasie oblężenia Warszawy, stolicy bronił tam 21 Pułk Piechoty im. „Dzieci Warszawy”. Nie mogłoby być inaczej i na Olszynce Grochowskiej rozegrała się również zaciekła walka w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku. We wrześniu walczyli tam żołnierze 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Warto wybrać się na spacer w te rejony, obejrzeć miejsca pamięci, a przede wszystkim zobaczyć miejsce, gdzie przelano tyle krwi w obronie naszej wolności.
Ciekawych miejsc z historią w tle w Polsce nie brakuje. Warto poznawać więc również nasz kraj, zamiast wybierać tylko i wyłącznie dalekie i egzotyczne podróże. Historia naszego kraju jest tak bogata i tak zaskakująca, że miejsc opowiadających historię naszej ojczyzny z pewnością nie zabraknie na wiele pasjonujących wycieczek. Poszukiwanie ciekawych miejsc z historią w tle warto zacząć nawet od najbliższej okolicy, wybierając się na krótkie i dłuższe wycieczki. Z pewnością obudzi to w każdym chęć odwiedzenia kolejnych miejsc w dalszych zakamarkach Polski.
MZA