Jak odnaleźć w sobie inspirację i stać się bardziej kreatywną osobą? I czy to w ogóle możliwe? Oto kilka sposobów na to, jak obudzić w sobie dziecięcą fantazję i przestać myśleć utartymi schematami.
Czym jest kreatywność i czy każdy ma ją w sobie?
To słowo wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z dziecięcą fantazją. Nie bez przyczyny. Wyobraźnia najmłodszych jest niczym nieskrępowana i nie zna granic. Tymczasem kreatywność niezależnie od wieku to zdolność do znajdowania nowych sposobów rozwiązywania problemów i podchodzenia do wszystkiego z otwartym, pełnym nowych możliwości umysłem. Nie jest to umiejętność, którą poszczycić się mogą jedynie malarze, muzycy, pisarze, czy też inni artyści. Kreatywność tkwi w każdym z nas, niezależnie od pochodzenia, wieku, płci i wykonywanego zawodu. I jak każda umiejętność wymaga rozwijających ją ćwiczeń. Nieużywana zaniknie, a nasze życie rządzić się zacznie nudną rutyną.
Jak rozwijać swoją kreatywność? Dedykacja to podstawa!
Powyżej przedstawiliśmy ogólną definicję kreatywności. Żeby jednak zacząć ją w sobie rozwijać, każdy z nas musi dokładnie sprecyzować, czym kreatywność jest dla niego samego. Czy będzie to umiejętność napisania wiersza? A może namalowania obrazu? Czy może znalezienie sposobu na rozwiązanie problemu, który pojawił się w naszej pracy? Niezależnie jednak od osobistej definicji, kolejnym krokiem będzie całkowite poświęcenie się rozwijaniu w sobie twórczych zdolności.
Nie ma sensu odkładać tego na jutro. Każdy dzień stwarza doskonałą okazję do podjęcia kolejnych ćwiczeń i rozwijania swoich umiejętności. Sekret każdego sukcesu nie tkwi jedynie w talencie. Ważna jest także dedykacja, świadoma praktyka i stopniowe stawianie przed sobą coraz to trudniejszych zadań. Zanim więc zaczniesz być kreatywny, musisz zostać ekspertem w wybranej przez siebie dziedzinie. Pewność siebie i swojej wiedzy sprawią, że łatwiej Ci będzie być kreatywnym.
Nie ograniczaj się. Sekret kreatywności tkwi w niczym nieograniczonej wyobraźni!
Osoby kreatywne są częściej gotowe podjąć ryzyko i znaleźć niestandardowe rozwiązanie. Zamiast podążać za pierwszym pojawiającym się w głowie pomysłem, poświęcają czas na znalezienie kilku przynajmniej alternatyw. To świetne ćwiczenie, które wykonywać może każdy z nas. Jeśli nawet wymyślone przez nas sposoby podejścia do zagadnienia okażą się chybione lub mało efektywne w danej sytuacji, mogą okazać się przydatne następnym razem.
Żeby nie zapomnieć o swoich pomysłach, warto też założyć i prowadzić dziennik. Pomoże on śledzić proces twórczy i swoje postępy. To świetny sposób nie tylko na rozwijanie swojej kreatywności, ale i wzmocnienie pewności siebie poprzez obserwację tego, co zostało już stworzone. Zapisywane (lub rysowane) w dzienniku pomysły staną się także inspiracją na przyszłość.
Mapy myśli – jak myśleć jak Leonardo da Vinci?
Mapy myśli to szczególny sposób prowadzenia notatek, który nie tylko ułatwia naukę i zapamiętywanie skomplikowanych treści. To także świetny sposób na zwiększenie swojej produktywności, łączenie pojawiających się w głowie pomysłów i szukanie innowacyjnych rozwiązań. Aby stworzyć mapę myśli, należy na środku kartki napisać przewodni temat lub słowo obrazujące zagadnienie, a następnie połączyć je z pojawiającymi się pomysłami za pomocą strzałek. Taki wizualnie przedstawiony ciąg skojarzeń pozwala tworzyć coraz to nowsze i oryginalne pomysły.
KBR