Wiosną świat budzi się do życia. Nic więc dziwnego w tym, że coraz większa liczba osób pragnie wiosną widzieć wokół siebie dużą ilość roślin. Dlatego też bardzo wielu ludzi decyduje się zrobić porządki w swoim ogrodzie. Usuwamy przekwitłe rośliny oraz sadzimy nowe. Nie sposób również nie wspomnieć o licznych zabiegach pielęgnacyjnych, które przeprowadzamy. Jak jednak wzmocnić rośliny i sprawić, aby zawsze wyglądały dobrze?
Na bieżąco usuwaj chwasty
Usuwanie chwastów bywa dość żmudne i męczące. Nie sposób jednak wyobrazić sobie właściwą pielęgnację ogrodu bez tego zajęcia. Jest ono jedną z najbardziej podstawowych i czasochłonnych metod pielęgnacji posadzonych przez nas w ogrodzie roślin. Trzeba bowiem mieć na uwadze to, że wszelkie chwasty zabierają naszym kwiatom i warzywom przestrzeń do rozwoju. Mogą również ograniczać im dostęp do naturalnego światła słonecznego. Wreszcie, mogą pobierać z gleby cenne sole mineralne oraz wilgoć, która jest niezbędna do właściwego rozwoju kwiatów, warzyw oraz krzewów. Z całą pewnością usuwanie chwastów powinno się jednak odbywać we właściwy sposób. Wyposażmy się w motykę oraz rękawiczki, które pomogą nam uniknąć chociażby pobrudzenia ziemią. Pamiętajmy także o tym, że zajęcie to wymaga regularności i systematyczności. Wiosną chwasty rosną bardzo szybko. Silną tendencją do wzrostu charakteryzują się również po opadach deszczu, o które wiosną nietrudno. Jeżeli jednak na bieżąco będziemy usuwać chwasty wraz z ich systemem korzeniowym, istnieją spore szanse na to, że nasz ogród będzie w dobrej kondycji. Zaniedbanie tego obowiązku może jednak doprowadzić do tego, że nasze rabaty kwiatowe będą prezentować się nieestetycznie. Warzywa cechować zaś może większa podatność na szkodniki i wolniejszy wzrost.
Postaw na naturalne nawozy
Wiele osób nie wyobraża sobie wiosennej pielęgnacji ogrodu bez nawożenia roślin. Nie ma w tym rzecz jasna niczego złego. Nawozy pomagają bowiem zabezpieczyć nasze rośliny przed atakiem szkodników. Co więcej, wiele nawozów zwalcza szkodniki, a także prowadzi do tego, że rośliny kwitną obficiej i wydają większy plon. Jeżeli obawiamy się nawozów sztucznych, śmiało postawmy na te ekologiczne. Naturalne nawozy dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych, zarówno tych internetowych jak i stacjonarnych. Nie sposób nie zauważyć, że niektóre z nich możemy przygotować samodzielnie. Mowa tu chociażby o gnojówce z pokrzyw. Gnojówka z pokrzyw będzie możliwa do przygotowania tuż po tym jak pojawią się pierwsze, możliwe do zerwania pokrzywy. Do przygotowania dobroczynnego roztworu wykorzystuje się oprócz pokrzyw wodę, najlepiej deszczówkę. Regularne podlewanie gnojówką roślin prowadzi przede wszystkim do wzmocnienia ich odporności. Stają się one nie tylko bardziej odporne na szkodniki, ale również na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, takich jak chociażby susze.
Podsumowując, bez trudu można zauważyć, że wiosenne porządki w ogrodzie są niezbędne, jeżeli chcemy cieszyć się atrakcyjnym wyglądem roślin. Koniecznie musimy na bieżąco usuwać z rabat i grządek szkodliwe dla naszych roślin chwasty. Nie zapominajmy także o wzmocnieniu rośliny nawozami, najlepiej naturalnymi. Z powodzeniem możemy sięgać po te dostępne w sklepach jak i po te, które będziemy musieli przygotować samodzielnie.
AUN