naturalna musztarda organiczna i gorczyca
Podstawą musztardy jest gorczyca. Oprócz niej dodaje się do niej ocet. Może to być ocet spirytusowy, winny bądź jabłkowy. Niezbędny jest dodatek oleju, wody, soli i pieprzu | fot.: stock.adobe.com

Rodzaje i właściwości musztardy – nie tylko kulinarne!

Musztarda znana jest i lubiana na całym świecie. Okazuje się, że jest nie tylko smacznym, ale również niezwykle interesującym dodatkiem do potraw. Zobaczmy, jakie są rodzaje musztardy, a także jakie niezwykłe właściwości można jej przypisać.

Podstawą musztardy jest gorczyca. Oprócz niej dodaje się do niej ocet. Może to być ocet spirytusowy, winny bądź jabłkowy. Niezbędny jest dodatek oleju, wody, soli i pieprzu. W sprzedaży znaleźć można musztardy z dodatkiem białego wina, a nawet miodu.

Jak to się zaczęło?

Musztarda ma naprawdę bogatą historię, która rozpoczęła się przed wiekami. Znany jest przepis na jej przygotowanie z I wieku po narodzinach Chrystusa. Pliniusz Starszy – rzymski pisarz – wykorzystywał ziarna gorczycy, które ucierał, dodając do nich ocet. W ten sposób powstawała gęsta masa. Już wówczas zauważono, że musztarda nie tylko poprawia smak potraw, ale również sprawia, że nasz układ pokarmowy znacznie lepiej radzi sobie z ich trawieniem. W XIII wieku zaczęto musztardę produkować na masową skalę. Miało to miejsce w miasteczku Dijon, które do dzisiaj uchodzi za światową stolicę musztardy. Co ciekawe, w Dijon nie łączono gorczycy z octem. Wykorzystywano moszcz winny, którego Francuzi mieli przecież pod dostatkiem.

W Polsce musztarda pojawiła się w czasach wojen napoleońskich. Ciekawostką jest fakt, że początkowo pełniła ona rolę deseru. Sięgano po nią dopiero po daniu głównym.

Najbardziej popularne rodzaje musztardy

Wspomniana już musztarda Dijon jest najbardziej znana na całym świecie. Trudno wyobrazić sobie bez niej kuchnię francuską. Jej charakterystyczny smak to wynik dodatku – jak wspomnieliśmy powyżej – moszczu winnego. Musztarda Dijon charakteryzuje się ostrym, słonym smakiem.

Inny znany i lubiany rodzaj musztardy to musztarda sarepska. W Polsce to właśnie ona cieszy się największą popularnością. Do jej wyprodukowania wykorzystuje się gorczycę sarepską.

Miłośnicy musztardy naprawdę ostrej powinni sięgnąć po musztardę rosyjską. Charakteryzuje się ona tym, że ziarna gorczycy są grubo zmielone. To musztarda idealnie pasująca do grillowanych potraw. Doskonale komponuje się z karkówką i kiełbasą.

Ciekawym rodzajem musztardy jest musztarda francuska. To kolejna musztarda o dość ostrym, wyrazistym smaku. Uwagę zwraca całymi ziarnami gorczycy.

Inne rodzaje musztardy to musztarda:

  • kremska;

  • chrzanowa;

  • stołowa;

  • delikatesowa.

Bez trudu można je kupić w większości sklepów spożywczych.

Mało znane właściwości musztardy

Okazuje się, że musztarda to nie tylko wyjątkowy smak. Korzystnie wpływa ona na układ pokarmowy, ułatwiając trawienie. Dlatego warto łączyć ją z ciężkostrawnymi potrawami, jak na przykład grillowana karkówka czy kiełbasa. Specjaliści od żywienia wskazują, że musztarda daje lekki efekt przeczyszczający. W związku z tym do swojej diety powinny wprowadzić ją osoby zmagające się z zaparciami.

Musztarda to doskonały dodatek do mięs, jajek, sałatek. Szeroki wybór sprawia, że każdy znajdzie taką musztardę, która idealnie wpisze się w indywidualne preferencje smakowe.

BKR

About admin

Check Also

domowe kimchi

Czym jest kimchi?

Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa, która zyskała międzynarodowe uznanie dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi i korzyściom …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *