Mała łazienka z lustrem
Zaplanujmy, jak ma wyglądać nasza łazienka. Odwiedźmy salon łazienek, w którym zamówimy potrzebne wyposażenie | fot.: stock.adobe.com

Podpowiadamy, jak praktycznie i estetycznie urządzić niedużą łazienkę

Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Tu najczęściej zaczynamy i kończymy dzień. Jeżeli ma być funkcjonalna i estetyczna, tym bardziej urządzanie lub remont warto dobrze zorganizować.

Zanim zaczniemy odwiedzać sklepy czy strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji, przeanalizujmy nasze potrzeby. Nie chodzi o to, żeby odwzorować w swoim domu czyjś pomysł na łazienkę. Raczej na podstawie naszych potrzeb mamy stworzyć projekt. Nawet w niewielkim pomieszczeniu można wygospodarować miejsce na „zachcianki” wszystkich domowników.

Mała łazienka w bloku z prysznicem – czyli zrób plan

Zaplanujmy, jak ma wyglądać nasza łazienka. Odwiedźmy salon łazienek, w którym zamówimy potrzebne wyposażenie. Zaoszczędzimy dzięki temu czas oraz pieniądze. Natomiast końcowy efekt spełni nasze oczekiwania.

  • Jeżeli część domowników chce wannę, a część prysznic – wybierzmy wannę z półkabiną i prysznicem. Do małych łazienek przeważnie polecany jest prysznic, ale zdecydowanie bardziej niż oszczędność miejsca, opłaca się wziąć pod uwagę komfort domowników.
  • Zastanówmy się, jakiej wielkości umywalka jest nam potrzebna na co dzień. Czy korzystamy z niej tylko podczas zwyczajnej toalety, czy przepieramy też drobne delikatne tkaniny?
  • Przemyślmy kwestie ogrzewania: kaloryfer czy ogrzewanie podłogowe, a może jedno i drugie? Kaloryfer drabinkowy możemy wykorzystać do suszenia bielizny.
  • Zastanówmy się nad oświetleniem: górne, kinkiety na ścianach, dodatkowe do makijażu przy lustrze.
  • Zwróćmy uwagę na liczbę i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych (do pralki, do suszarki i ładowarki do szczoteczki elektrycznej, etc.).
  • Zaplanujmy wentylację. W niewielkiej łazience warto zamontować wymuszoną, jeżeli zwykła „kratka” i otwory na dole drzwi nie zdają egzaminu i po każdej kąpieli mamy na długo zaparowane wszystkie szklane powierzchnie.
  • Zróbmy listę: jakie rzeczy przechowujemy w łazience (środki pielęgnacyjne, kosmetyki, ręczniki, suszarka, zapas papieru toaletowego, itp.), ile lusterek i do czego potrzebujemy, jakiej wielkości kosz na pranie, czy śmietnik, wieszak na papier toaletowy stojący czy wiszący, itp.

Mała łazienka z prysznicem: inspiracje

Po sprecyzowaniu naszych oczekiwań, warto odwiedzić salon łazienek, w którym kupimy wszystkie niezbędne materiały, urządzenia i akcesoria. Sklepy coraz częściej proponują wstępny projekt i przygotowanie wizualizacji. Podajemy wymiary naszego pomieszczenia, rozkład drzwi, ogrzewania, wentylacji, gniazd elektrycznych oraz wody i kanalizacji. Pracownik nanosi dane na projekt, a następnie dokłada w uzgodnieniu z nami poszczególne elementy wyposażenia (spośród oferty sklepu).

Każdy element wyposażenia możemy obejrzeć. Mamy też możliwość wymiany na inny (z powodu wymiarów, kolorystyki lub ceny).

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką: wizualizacja i kosztorys

Osoby tworzące wizualizacje zachowują między elementami typu wanna i umywalka czy miska sedesowa, ale także na przykład pralką, odległości, ułatwiające korzystanie z nich oraz mycie i czyszczenie. W praktyce niekiedy niepotrzebne są aż tak duże odstępy. Jeśli mamy bardzo małą łazienkę, sprawdźmy odległości na rzeczywistych przykładach.

Po zaakceptowaniu projektu, otrzymamy wstępny kosztorys. Dostaniemy też projekt, wizualizacje i kosztorys wydrukowany i/lub w wersji elektronicznej na skrzynkę mailową. Możemy jeszcze przeanalizować wizję łazienki lub od razu zamówić wszystkie produkty.

Za sporządzenie projektu i wizualizacji niektóre punkty pobierają niewielkie opłaty, ok. 150-200 zł. Środki otrzymamy z powrotem, jeśli zrobimy zakupy na określoną kwotę w danym sklepie. Salon łazienek może nam także zaoferować rabat, jeśli kupimy produkty z projektu za określoną kwotę. Często w kosztorysie ujmowane są pełne paczki płytek. Jeśli wykorzystamy mniej glazury lub terakoty, w niektórych sklepach możemy zwrócić pozostałe sztuki i odzyskać pieniądze.

W ustalonym ze sklepem terminie otrzymamy wszystkie materiały do urządzenia lub wyremontowania łazienki. Często transport jest gratis. Możemy od razu umówić się na konkretny termin z firmą lub fachowcem, który zajmie się naszą łazienką. Dzięki projektowi wykonawca dokładnie wyliczy koszty robocizny i termin realizacji zlecenia.

Patenty na małą łazienkę

Podczas przygotowywania projektu i wizualizacji, warto przestrzegać kilku uniwersalnych zasad urządzania małych łazienek.

  • Jasne kolory optycznie powiększają. Nie musimy wybierać czystej bieli, ale sprawdzą się wszelkie rozbielone barwy. Ważne, by zachować jedną tonację kolorystyczną.
  • Efekt optycznego powiększenia uzyskamy dzięki szklanym powierzchniom, lustrom i innym elementom odbijającym światło. Dlatego stawiajmy na powierzchnie błyszczące, nie matowe.
  • Małe łazienki nie lubią wzorów. Wybierajmy glazurę i terakotę w jednolitych kolorach. Delikatny wzór może pojawić się ewentualnie na dekorze lub dekoracyjnym rzędzie płytek przyklejonych poziomo na ścianie.
  • Nasza łazienka będzie estetyczna, jeżeli nie zagracimy przestrzeni kosmetykami i akcesoriami trzymanymi na wierzchu. Lepiej schowajmy je w szafkach lub szufladach.
  • Żeby pomieszczenie nie było smutne i nudne, wprowadźmy jeden kolorowy element. Mogą być to ręczniki w intensywnej żółci czy czerwieni lub wielobarwne pojemniki na szczoteczki i pasty do zębów.
  • Inteligentnie wykorzystujmy powierzchnię. Pod umywalką warto zagospodarować miejsce szafką z drzwiczkami lub szufladami. Za lustrem łazienkowym niech będzie nawet wąska szafka, w której zmieszczą się kosmetyki. Kosz na pranie może być ustawiony na półce zamontowanej nad pralką. Nad spłuczką do WC mamy miejsce na kolejną szafkę wiszącą.

Stosując się do powyższych trzech kroków przy remoncie lub urządzaniu łazienki zaoszczędzimy czas i pieniądze. Będziemy widzieli wstępne wizualizacje pomieszczenia, co utwierdzi nas w decyzji o wyborze takich, a nie innych elementów lub kolorów. W efekcie uzyskamy funkcjonalne i estetyczne pomieszczenie, z którego zadowoleni będą wszyscy domownicy.

IBI

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *