jesienne porządki
Pierwsza i najważniejsza zasada nakazuje nam sprzątać systematycznie. Jeśli zaniechamy sprzątania jakiegoś elementu przez wiele miesięcy to bardzo trudno będzie nam się w ogóle zabrać do porządków | fot.: StockAdobe.com

Jak usprawnić domowe sprzątanie?

Każdy z nas lubi mieszkać w czystym i uporządkowanym domu. Osiągnięcie idealnego porządku w pomieszczeniach jest trudne i czasochłonne. To właśnie z tych powodów duża część z nas nie lubi sprzątać. Okazuje się jednak, że jest, co najmniej kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że sprzątanie będzie szybsze i przyjemniejsze.

Sprzątaj systematycznie

Pierwsza i najważniejsza zasada nakazuje nam sprzątać systematycznie. Jeśli zaniechamy sprzątania jakiegoś elementu przez wiele miesięcy to bardzo trudno będzie nam się w ogóle zabrać do porządków. Kategorycznie nie należy zaniedbywać sprzątania przez długi czas takich miejsc jak armatura, płytki, ramy okienne. Podobnie rzecz ma się z czyszczeniem okapu albo szorowaniem przypalonych patelni. Jeśli tak zrobimy to później na doczyszczenie będziemy musieli poświęcić dwa razy tyle czasu i energii, co zwykle. W przypadku sprzątania podobnie jak przy wykonywaniu innych nielubianych czynności duże zadania warto podzielić sobie na mniejsze etapy. Jeśli mamy przykładowo do uporządkowania całą szafę ubrań to róbmy codziennie jedną półkę. Gdy nie lubimy myć okien i jest to dla nas męcząca czynność myjmy za jednym razem nie więcej jak dwa okna. Podobnie zamiast jednego wielogodzinnego sprzątania domu w sobotę lepiej każdego dnia poświęcić kwadrans na uprzątnięcie najważniejszych rzeczy.

Zaplanuj sprzątanie

Dobrze jest przygotować sobie własną rozpiskę i umieścić ją w wygodnym miejscu. Tworzymy, więc tabelkę na której wymieniamy czynności, które trzeba robić codziennie, raz na tydzień, raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc i raz na kwartał. Jest to bardzo dobry sposób, bo zwykle zapominamy o tych czynności, które nie muszą być wykonywane, co tydzień i w efekcie przypominamy sobie o nich raz w roku albo w ogóle zapominamy. Chodzi tutaj przede wszystkim o czyszczenie kratek wentylacyjnych, mycie kaloryferów, czyszczenie opraw oświetleniowych, kontaktów, mycie okapu czy suszarki do naczyń. Jedno zerknięcie na rozpiskę pozwoli nam się zorientować, który element wymaga czyszczenia.

Wyznacz miejsce dla każdego przedmiotu

Każdy chyba zna zasadę by odkładać przedmioty na swoje miejsce. W praktyce jednak wszyscy mamy z tym problem i nieustannie przekładamy niektóre rzeczy z miejsca na miejsce tracąc w ten sposób czas. Trzeba, więc zacząć od wyznaczenia stałego miejsca dla danego przedmiotu. Wiele osób tego nie robi, w przekonaniu, że po prostu nie mają gdzie trzymać już kolejnych rzeczy. Zwykle jest to tylko wymówka, bo zawsze jest coś, co możemy wyrzucić, przełożyć i miejsce się znajdzie. Gdy już wiemy, gdzie, co ma swoje miejsce docelowe zawsze odkładajmy przedmioty tam od razu, w myśl zasady by dwa razy nie dotykać tej samej rzeczy. Chowanie przedmiotów do zamkniętych szafek jest bardzo ważne, bo gdy prawie nic nie ma na wierzchu dom od razu wygląda przestronniej i przyjemniej.

Korzystaj z produktów, które ułatwiają sprzątanie

Obecnie na rynku mamy wiele produktów, które mogą ułatwić sprzątanie. Warto je testować i następnie wprowadzać w życie. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie rzeczy jak magiczne gąbki, preparaty do czyszczenia fug, roboty do odkurzania, odkurzacze do szyb czy mopy parowe. Ważnym ułatwieniem jest także delegowanie czynności na zewnątrz. Jeśli przykładowo mamy mocno zabrudzony dywan zamiast męczyć się osobiście z czyszczeniem lepiej oddać go do profesjonalnej pralni.

Jak widać domowe sprzątanie może przebiegać sprawnie i przyjemnie. Podstawą jest dobry plan i systematyczność. Warto wprowadzić sobie dobre nawyki sprzątające by później móc cieszyć się z komfortowego użytkowania pomieszczeń.

AMU

About admin

Check Also

stylowa przestrzeń minimalizm

Minimalizm w domu: skuteczne i stylowe metody uproszczenia przestrzeni

Minimalizm w domu to nie tylko trend w designie, ale także sposób na życie, który …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *