Pies od wielu lat uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. To właśnie na jego opiekunach spoczywa odpowiedzialność za jego zdrowie i życie. Oprócz opieki, spacerów i obowiązkowych szczepień psu należy zapewnić przede wszystkim ogrom miłości i zbilansowaną dietę.
Sucha czy mokra – odwieczny dylemat właścicieli psów
Karmy dla psów dzielą się na dwa rodzaje – suche i mokre. Te pierwsze są wygodniejsze w podawaniu, wystarczy odmierzyć odpowiednią dawkę i wsypać ją do miski. Niestety część psów nie toleruje takiego sposobu żywienia. Odmawia spożywania suchej karmy i czeka na podanie innego posiłku. W takim przypadku sporo osób decyduje się na zakup karmy mokrej, która jest zdecydowanie smaczniejsza. Niestety jest też sporo droższa, co szczególnie odczują właściciele dużych psów.
Tak naprawdę ostateczna decyzja co do wyboru karmy zależy od właściciela. Jeśli nie zdecydujemy się na dosmaczanie suchej karmy, to każdy pies w końcu będzie musiał ją zjeść, nie polecamy jednak „przekonywania: psa do karmy metodą: to, albo nic. Jednym ze sposobów do zachęcenia pupila, by zjadł suchą karmę, jest dosmaczanie jej różnymi przysmakami. Często dodajemy do środka niewielką porcję mięsa, jaj lub innych rzeczy, które pies lubi. Ten sposób nie działa jednak na wszystkie psy, część z nich celowo wybiera z miski tylko to, co jest smaczne, zostawiając całą resztę.
Niezależnie od tego na jaką karmę – suchą czy mokrą się zdecydujemy, to wybierając gotowe rozwiązania, mamy pewność, że nasz pies otrzyma dobrze zbilansowane pożywienie, które zapewni mu odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin i minerałów.
Co zrobić, gdy dany rodzaj karmy nie odpowiada naszemu pupilowi?
Pomimo dobrych chęci i po starannym przeanalizowaniu składów popularnych karm, czasem zdarza się, że z jakichś względów nasz pies nie toleruje danego produktu. Częstym problemem u psów są alergie skórne i pokarmowe, które jednoznacznie wykluczają daną karmę. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak sprawdzenie rozwiązań alternatywnych.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szybka zmiana karmy może objawiać się problemami żołądkowo-jelitowymi. Aby bezpiecznie zmienić sposób odżywiania psu, trzeba robić to stopniowo. Proces ten powinien być rozłożony na 5-7 dni i polegać na mieszaniu starej i nowej karmy. Dzięki temu przejście na nowy sposób żywienia będzie bezpieczne i nie spowoduje skutków ubocznych.
Inną kwestią jest niechęć psiaka do nowego pożywienia spowodowana złym dobraniem smaku. Na rynku znaleźć można karmy o smaku kurczaka, dziczyzny czy łososia – pamiętajmy, że pies podobnie jak człowiek ma swoje preferencje, do których należy się dostosować.
RED