Dieta z pazurem – jak zadbać o dietę małych kotów i psów?

Pierwsze pokarmy dla małych zwierząt podawane tuż po odstawieniu od mleka matki powinny być serwowane w formie tak zwanej papki, czyli przykładowo suchej karmy zmieszanej z wodą lub mlekiem | fot.: stock.adobe.com

Czy wiesz, że według statystyk aż połowa Polaków ma domowe zwierzę? Nic dziwnego! Posiadanie pupila łączy się z wieloma zaletami: zwierzęta uczą odpowiedzialności, ich obecność redukuje stres, a także często zachęca do podejmowania aktywności fizycznej. Ponad to mali ulubieńcy potrafią dostarczyć nam rozrywki i z łatwością poprawić nastrój, na przykład rozbrajającym psim uśmiechem bądź zabawną próbą przyciągnięcia uwagi. Przede wszystkim są jednak niezastąpionymi przyjaciółmi i z wykorzystaniem swego nieodpartego uroku osobistego szybko zaskarbiają sobie naszą sympatię, idealnie wpasowując się w kąt domowego ogniska. Często traktujemy zwierzaki jak pełnoprawnych członków rodziny, dlatego niezwykle ważne jest to, abyśmy umieli zapewnić milusińskim odpowiednie warunki do życia. Popularne porzekadło głosi, że jesteśmy tym, co jemy, ale jak ma się sprawa w przypadku małych kotów i psów? Na co powinniśmy zwrócić uwagę jako odpowiedzialni właściciele? Jak karmić pupila tak, by na długo zachował dobre zdrowie?

Zdrowe początki

Pierwsze pokarmy dla małych zwierząt podawane tuż po odstawieniu od mleka matki powinny być serwowane w formie tak zwanej papki, czyli przykładowo suchej karmy zmieszanej z wodą lub mlekiem. Rozmiękczanie pokarmu zapobiega przykrym dla zwierzęcia biegunkom i pozwala na niegwałtowne wprowadzanie nowych elementów żywieniowych. Stopniowe przyzwyczajanie pupila do każdego nowego składnika diety jest niezwykle ważne, niezależnie od tego, czy będzie nim tradycyjna karma w kształcie granulek, czy zwykłe mięso. Nowe smaki i propozycje żywieniowe powinny początkowo stanowić drobny dodatek do posiłku i dopiero z czasem zostać wprowadzone do zwierzęcej diety na stałe. Od pierwszych chwil pobytu zwierzęcia w nowym domu warto zwrócić uwagę także na regularność podawania posiłku. Odpowiednia ilość psich bądź kocich przekąsek to 4-5 porcji jedzenia w ciągu dnia.

Ważny jest skład

Małe psy i koty potrzebują przede wszystkim wystarczającej ilości białka w diecie, co oznacza, że próby karmienia pupila ludzkimi przysmakami nie zawsze będą dla niego najlepszym rozwiązaniem. Najlepiej postawić na specjalną karmę dedykowaną kociętom lub szczeniakom oraz koniecznie zwrócić uwagę na odpowiednio wysoką zawartość białka w składzie. Popularne „zapychacze” karm takie jak ryż czy zboża mogą nie zapewnić ulubieńcowi zrównoważonego zdrowotnego rozwoju, dlatego będąc w sklepie, zawsze należy dokładnie zapoznać się ze składem kupowanego produktu i nie dać się zwieść zapewnieniom reklam czy informacjom widniejącym z przodu opakowania. Dodatkowym aspektem dobrej karmy jest ogólna procentowa zawartość mięsa – powinno go być jak najwięcej.

Los zwierzęcych ulubieńców spoczywa w rękach właścicieli. Dobrymi, odpowiedzialnymi decyzjami możemy pozytywnie wpływać na ich zdrowie. Odpowiednia dieta stanowi podstawę opieki nad zwierzęciem, dlatego warto zadbać o sprawdzone informacje z zakresu zasad żywienia kotów i psów oraz poświęcić chwilę na zapoznanie się ze składem potencjalnej karmy. Aby zagwarantować zwierzątku szczęśliwy byt, nie należy zapominać także o zapewnieniu futrzakowi ruchu oraz rozrywki.

NNI

About admin

Check Also

wiosenny spacer z psem

Przygotowania do wiosennych spacerów z psem: ważne wskazówki

Wiosna to czas sprzyjający długim spacerom z psem, które z kolei są świetną okazją możliwość …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *