Posiadanie domowego terrarium to marzenie wielu osób – zarówno młodszych, które chcą mieć zwierzątko, jak i starszych, dla których posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność i frajda, ale także pasja i część życia. Jeśli zastanawiasz się nad zakupieniem domowego terrarium, w którym ma zamieszkać twój wymarzony gad, powinieneś znać podstawy posiadania terrarium, opieki nad danym gatunkiem, znać wady i zalety. Zapraszam do przeczytania krótkiego artykułu, który być może pomoże Ci w podjęciu decyzji o zainwestowaniu w domowe terrarium.
Jakie zwierzęta mogę mieć w domowym terrarium?
Kiedy rozmawiasz z kimś i usłyszysz, że ma w swoim domu terrarium, jakie zwierzę przychodzi Ci na myśl jako pierwsze? A może nie do końca wiesz, jakie zwierzęta mogą mieszkać w terrarium? Zwierzęta, które mogą mieszkać w terrarium w Twoim pokoju to: pająki czy skorpiony – czyli bezkręgowce, owady, takie jak mrówki, modliszki, patyczaki, gady i płazy, czyli żaby, ropuchy, traszki, żółwie, jaszczurki czy chyba najpopularniejsze – węże. Niektóre z tych zwierząt wywołują u ludzi strach, jednak zdecydowanie nie ma się czego bać – zwłaszcza wtedy, kiedy posiadamy odpowiednią wiedzę na temat hodowania zwierząt w terrarium.
Czy warto mieć domowe terrarium? Wady i zalety
Jeśli Twoim marzeniem od zawsze było posiadanie domowego terrarium i opieka nad mieszkającym w nim zwierzęciem, z pewnością wiele razy rozważałeś plusy i minusy tej inwestycji. Zalety to oczywiście spełnienie marzenia, jeśli od zawsze chciałeś mieć pająka czy węża, które są niezwykle pięknymi i ciekawymi zwierzętami. Jeśli chcesz zakupić terrarium do pokoju swojego dorastającego dziecka – to również bardzo dobry pomysł, ponieważ pomoże mu w nauce odpowiedzialności i opieki. To także świetny sposób na oryginalny wystrój w domu, jednak pamiętajmy, że zwierzęta także czują – nie traktujmy ich wyłącznie jak ozdobę, ale jako istoty równe sobie – tak samo odczuwające ból, głód czy strach.
Jednak posiadanie domowego terrarium na również oczywiście swoje wady. Podczas wymieniania zalet wspomniano o odpowiedzialności – tą możemy zakwalifikować również do grupy wad posiadania terrarium. Opieka nad jakimkolwiek zwierzęciem wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – w końcu są to stworzenia całkowicie zależne od nas i naszej opieki, dlatego należy dokładnie przemyśleć zakup zwierzęcia do terrarium. Drugą z wad jest niemała inwestycja w terrarium, potem w zakup wymarzonego zwierzaka, a następnie w karmę dla niego czy środki czystości, a nawet leki. Pamiętaj, że inwestycja w zwierzę egzotyczne nie ogranicza się do zakupu terrarium i zwierzaka – ten będzie generował koszty, jednak jeśli kochasz opiekę nad zwierzętami, patrzenie jak się rozwijają i zachowują na co dzień – zdecydowanie warto.
Ostatnią kwestią, która jest zarówno wadą – jeśli nie lubisz przyswajać nowej wiedzy, ale także zaletą, jeśli jesteś osobą ciekawą świata, jest oczywiście konieczność zdobycia odpowiedniej wiedzy na temat danego zwierzaka, jego zachowań, naturalnych warunków życia czy sposobów jak o niego dbać.
Pamiętaj, że wzięcie pod swój dach jakiegokolwiek zwierzaka równa się wzięciu na siebie ogromnej odpowiedzialności! Nie zapominaj o tym, kiedy będziesz zastanawiać się nad zakupem terrarium.
Jak dbać o moje domowe terrarium?
Jeśli podjąłeś już decyzję o kupnie terrarium i zaproszeniu do niego wymarzonego zwierzaka, z pewnością chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej o niego dbać. Podstawą zapewnienia zwierzęciu dobrej opieki jest dopasowanie warunków w terrarium do rozmiaru danego zwierzaka. W zbyt małej przestrzeni może czuć się źle, co może powodować u niego agresję czy nawet chorobę. Kolejną kwestią jest temperatura. Zwierzęta mieszkające w terrariach nie żyją naturalnie w warunkach europejskich – nasze temperatury są dla nich za niskie, dlatego należy zapewnić im odpowiednio wysoką temperaturę w terrarium. Zwierzęta różnią się jednak między sobą, dlatego, aby zapewnić jak najlepszą opiekę swojemu pupilowi – koniecznie zdobądź informacje na temat środowiska, w jakim żyje na wolności, pożywienia, które będzie dla niego odpowiednie czy przestrzeni, jakiej potrzebuje.
KKL