Jak zachęcić wybredne dziecko do jedzenia warzyw i owoców? To pytanie zadaje sobie wielu sfrustrowanych rodziców. Jedni starają się ukryć warzywa w smaczniejszych częściach posiłku, inni natomiast przyjmują surowsze podejście, nie pozwalając dziecku odejść od stołu, dopóki talerz nie będzie czysty. Niektórzy przekupują nawet dzieci pieniędzmi. Żaden z tych sposobów nie jest dobry dla dziecka. W poniższym artykule podpowiadamy jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców.
Czego nie robić?
Zachwala się ostatnio pomysł, w którym rodzice zasadniczo przekupują swoje dzieci, wpłacając pieniądze na konto bankowe dziecka jako nagrodę za jedzenie warzyw. Badanie przeprowadzone w USA w 2016 r. wykazało, że technika ta zachęca dzieci w wieku szkolnym do spożywania warzyw przez okres do dwóch miesięcy po ustaniu wpłat. Dzieci, które były motywowane przez dłuższy czas, częściej spożywały warzywa po zakończeniu depozytów. Podstawową ideą jest nauczenie dzieci zdrowego odżywiania i wartości pieniądza.
Po pewnym czasie dzieci będą jadły warzywa i owoce, nie ze względu na nagrodę, ale dlatego, że dostaną nawyku zdrowego odżywiania. Aczkolwiek jedno badanie nie wystarcza do wyciągnięcia wniosków i sugerowania działań – zwłaszcza ze względu na brak grupy kontrolnej, która porównałaby pieniądze z innymi rodzajami zachęt lub bez zachęcania w żaden sposób.
Zachęty finansowe mogą w istocie zmniejszyć motywację dziecka, które ostatecznie straci zainteresowanie. Tak więc nawet jeśli na początku przekupi się dzieciaki gotówką, nie będzie to trwałe w dłuższej perspektywie. Nagrody niepieniężne również nie są lepsze. Zdanie: „Możesz zjeść deser, jeśli zjesz kiełki”, może zwiększyć spożycie warzyw w krótkim czasie, ale przekazuje dziecku błędne przesłanie. Dziecko zakoduje sobie, że warzywa i owoce muszą być naprawdę niedobre, skoro za ich zjedzenie zostaje nagradzane.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?
Po pierwsze – zacznij jak najwcześniej. Kształtowanie preferencji żywieniowych rozpoczyna się w łonie matki, a pierwsze miesiące życia mają kluczowe znaczenie w rozwijaniu nawyków żywieniowych. Im starsze dzieci, tym częściej muszą jeść dane warzywo, by zaczęło im smakować. Warzywa muszą być oferowane często, bez presji. Nie można zniechęcać się nieuniknionym „nie”. Rodzice mogą stracić nadzieję po kilkukrotnym zaoferowaniu tych samych warzyw ale w rzeczywistości małe dzieci mogą potrzebować nawet 15 podejść do danego warzywa czy owocu.
Musisz także pozwolić swoim dzieciom doświadczyć jedzenia wszystkimi zmysłami – nie ukrywaj ich w pożywieniu. Jeśli dziecko nie wie, że w danej zapiekance jest cukinia, nigdy nie będzie jadło cukinii osobno. Nie zwracaj też nadmiernej uwagi na warzywa i owoce, które Twoim zdaniem nie posmakują dziecku. Czasami nasze własne antypatie stoją na przeszkodzie, by także i dziecko polubiło dany produkt. Podawaj jedzenie w pozytywnym otoczeniu, ale zachowuj neutralne reakcje. Nie chwal dziecka za to, że zjadło warzywo.
Pomoc dziecka w kuchni jest świetnym pomysłem
Jedzenie warzyw i owoców związane jest z ogólnym stosunkiem, jakie dziecko ma do pożywienia. Jeśli więc Twoje dzieci są wystarczająco duże, pozwól im na pomaganie w kuchni. Dzięki temu stworzycie pozytywną atmosferę wokół jedzenia. Dzieci często naśladują dorosłych, dlatego też regularne spożywanie warzyw przez całą rodzinę jest niezmiernie ważne.
Dzieci są bardzo wybredne, w szczególności jeśli chodzi o jedzenie. Nie przekupuj ich pieniędzmi, nie zmuszaj do jedzenia oraz nie krzycz, jeśli dany owoc lub warzywo im nie smakuje. Stwórz pozytywną atmosferę wokół jedzenie, a regularne spożywanie warzyw powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat dziecka i obejmować wszystkich członków rodziny.
KGR