samochód elektryczny
Wśród obecnie dostępnych alternatyw dla silników niespalinowych, te elektryczne są najbardziej popularne | fot.; stock.adobe.com

Co warto wiedzieć o współczesnych samochodach elektrycznych?

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej w 2035 roku z salonów samochodowych terenie Europy mają wyjechać ostatnie auta z silnikami spalinowymi, oznacza to że samochody elektryczne będą oraz popularniejsze na naszych ulicach. Co warto wiedzieć o popularnych „elektrykach”?

Zalety samochodów elektrycznych

Wśród obecnie dostępnych alternatyw dla silników niespalinowych, te elektryczne są najbardziej popularne. Wyróżnia je zerowa emisją zanieczyszczeń, oraz to że są znacznie cichsze od konkurencji.
Ich budowa jest dużo prostsza w porównaniu do silników spalinowych, energia elektryczna zamieniana jest w pracę bez konieczności montażu dodatkowego osprzętu. Silniki elektryczne są dużo bardziej sprawne (szacuje się że jest to 80-90% – tyle energii jest zamieniana w ruch pojazdu). Silnik elektryczny nie potrzebuje skrzyni biegów ani układów smarowania olejem. Mniejsza ilość ruchomych części bezpośrednio przekłada się na zmniejszoną awaryjność i konieczność rzadszego odwiedzania serwisu.  
W dobie szalejącej inflacji nie można zapomnie o zalecie związanej z kosztami eksploatacji, które w porównaniu do aut spalinowych są nawet kilkukrotnie niższe. 

Wady samochodów elektrycznych

Niestety Samoyed elektryczne mają również wady, ich największą jest sam proces produkcji energii. Wcześniej wspomniano że samochody elektryczne nie emitują zanieczyszczeń, niestety w Polsce energia produkowana jest głównie o paliwa kopalne, co oznacza że ładują „elektryka” mam wpływ na większe ich spalanie. 
Dla dużej liczby użytkowników problematyczny może być stosunkowo niewielki zasięg i czas ładowania baterii w samochodzie. W Polsce ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów jest niewiele. Jeśli są to zazwyczaj w dużych miastach i są to głownie stacje ładowania prądem przemiennym, które ładują wolno. Powstawanie nowych punktów jest utrudnione przez długie i żmudne procedury przyłączeniowe i brak infrastruktury elektroenergetycznej.
Do wad należy zaliczyć samą konstrukcję samochodu elektrycznego, a właściwie jego dużą masę, która bezpośrednio wpływa na osiągi pojazdu.
Mimo że do zalet zaliczono niskie koszty eksploatacji, to cena zakupu samochodu elektrycznego dla wielu użytkowników jest nie do przeskoczenia,
Największym wyzwaniem pry użytkowaniu samochodów elektrycznych jest problem z utylizacją lub recyklingiem starych akumulatorów. Akumulatory litowo-jonowe, które montowane są w „elektrykach” zawierają toksyczne substancje trujące dla środowiska.
Wraz ze wzrostem samochodów elektrycznych poruszających się po naszych drogach, będzie trzeba zorganizować przemysł odbioru, transportu i recyklingu baterii. Do tej pory proces odbywa się ręcznie przez co jest bardzo mało wydajny. Obecnie przy produkcji akumulatorów bardziej opłacalne jest korzystanie z nowo wydobywanych surowców niż z tych uzyskanych w procesie recyklingu.

Era samochodów spalinowych wcześniej czy później dobiegnie końca. Natomiast do nastania dominacji samochodów elektrycznych jeszcze długa droga, brakuje odpowiedniej infrastruktury, procesów recyklingowych, ale to „elektryki” są przyszłością motoryzacji. 

KKU

About admin

Check Also

jazda automatem

 Jak jeździć automatem?

W obecnych czasach spotyka się coraz więcej kierowców decydujących się na zakup auta z automatyczną …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *