Kredyt to produkt bankowy, z którego korzysta się bardzo często. Powodów, dla których zaciąga się kredyt także może być wiele. Może być to chęć zakupu nowego auta, wyjazdu na wakacje bądź zakup mieszkania. Dlatego też banki oferują różne rodzaje kredytów dopasowane do potrzeb klientów. Zanim jednak podejmie się decyzje o skorzystanie z kredytu bankowego, warto wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając konkretną ofertę.
Możliwości finansowe
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu bankowego koniecznie należy wcześniej przeanalizować domowy budżet i własne możliwości finansowe. Każdy kredyt trzeba bowiem spłacić. W związku z tym należy dokładnie przeanalizować czy stać nas będzie co miesięczne regulowanie raty kredytu. Od tego też zależy o jaką kwotę wnioskować w banku. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której zaciągnie się kredyt w takiej wysokości, którego miesięczne raty będzie przerastać możliwości finansowe.
Porównanie ofert
Kredytu bankowego nie powinno zaciągać się pochopnie. Tym bardziej nie powinno się decydować na pierwszą ofertę z brzegu. Banki oferują różne możliwości kredytowania. Każda z tych ofert różni się od siebie. Dlatego przed decyzją o zaciągnięciu kredytu należy dokładnie przeanalizować oferty różnych banków. Pod uwagę wziąć należy przede wszystkim wszystkie koszty związane z kredytem. Wszystko po to, aby ostatecznie wybrać taką ofertę, która będzie dla nas najbardziej korzystna.
Koszty kredytu
Wspomniano o analizie kosztów kredytu. To najważniejszy czynnik jakim należy się kierować przy wyborze konkretnej oferty kredytu. W pierwszej kolejności porównać należy oprocentowanie. Zaciągając kredyt zawsze do spłaty jest kapitał oraz odsetki. Innymi słowy, przeanalizować należy ile łącznie będzie kosztował kredyt. Oprocentowanie kredytu różni się w zależności od oferty i rodzaju kredytu. To co istotne to również prowizja za udzielenie kredytu. Banki często pobierają prowizję za udzielenie kredytu. Kwota ta różni się w zależności od oferty. Prowizja umniejsza fizyczną kwotę kredytu, która trafia na rachunek bankowy. Jest to o tyle ważne, że jeśli ktoś potrzebuję kwotę np. 10 000 zł to na rachunku bankowym może pojawić się kwota mniejsza. Pomniejszona właśnie o prowizję pobraną przez bank.
Raty równe a malejące
Banki bardzo często oferują swoim klientom dwie możliwości spłaty kredytu. Mowa tu o ratach równych lub malejący. W przypadku rat równych jej wysokość będzie taka sama przez cały okres kredytowania. Inaczej jest w przypadku rat malejący. Te wraz z upływem okresu kredytowania będą systematycznie maleć. Pamiętać jednak należy, że w początkowym okresie rata w systemie rat malejących może być dużo wyższa niż rata w systemie rat równych.
Dodatkowe warunki umowy
Decydując się na kredyt zawsze należy bardzo dokładnie przeczytać umowę kredytową. Sprawdzić należy czy nie ma w niej zapisów, które w przyszłości mogłyby być dla nas niekorzystne. Np. czy bank ma możliwość w okresie kredytowania zmienić warunki kredytu, a jeśli tak to w jakim zakresie. Warto także sprawdzić czy umowa pozwala na wcześniejszą spłatę kredytu. Generalnie kredyt w całości można spłacić w dowolnym momencie. Trzeba jednak wiedzieć, że zdarza się, iż w takiej sytuacji banki często pobierają dodatkową opłatę. Istotne jest także to czy umowa kredytowa oferuje tzw. „wakacje kredytowe”. Jest możliwość, z której skorzystać można w przypadku problemów finansowych. Oznacza to, że przez określony okres nie trzeba spłacać rat. Oczywiście ich wysokość zostanie później dodana do pozostałych rat.
PIN