Zima minęła, zostawiając nam parę dodatkowych kilogramów. Po lecie widzimy skutki częstego grillowania albo wakacji all inclusive. Niechętnie stwierdzamy, że najwyższy czas wziąć się za siebie! Jednak cena karnetów na siłownię, albo fakt, że większość z siłowni chce podpisać z nami umowę na kilka miesięcy zdecydowanie zmniejsza nasz zapał. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze dojazd, który zabiera nam jeszcze więcej czasu, a przecież i tak ciężko było nam go wygospodarować na ćwiczenia. Spokojnie! Jest jedno wyjście, które rozwiąże nasze problemy. Śmiało możemy ćwiczyć w domu!
Siłownia czy domowe zacisze?
Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć chwili na to aby zacząć swoją przygodę z treningami na sali gimnastycznej, albo po prostu nie ciągnie cię do miejsc, gdzie roi się od ludzi, a sprzęty do ćwiczeń często są tak oblegane, że musisz czekać w kolejce, czeka cię zaskoczenie. We własnym domu też możesz ćwiczyć. Co ciekawsze, ćwicząc u siebie twój sukces wcale nie jest skazany na niepowodzenie. Wręcz przeciwnie, w domu czujemy się dużo bardziej swobodnie. Nie przeszkadza nam to, że się pocimy, nie mamy problemu z obserwującymi nas ludźmi i najważniejsze – ćwiczymy za darmo. Oczywiście, nie każdego stać na to, żeby zainwestować w atlas do ćwiczeń, orbitrek, czy chociażby bieżnie. Tu z pomocą bardzo często przychodzą nam tańsze odpowiedniki, które nie mniej niż drogie sprzęty elektryczne są w stanie zapewnić nam maksymalny wysiłek fizyczny. A takim właśnie sprzętem jest na przykład skakanka, czy butelki wody, które zastępują nam ciężarki.
Jakie ćwiczenia mogę wykonywać w domu, bez dodatkowych przedmiotów?
Jest kilka podstawowych ćwiczeń, które pomogą nam osiągnąć wyznaczony sobie cel. Potrzebujemy do tego jedynie zapału i chęci do pracy.
Pierwszym ćwiczeniem, które śmiało możesz wykonywać w domu jest podpór przodem na przedramionach. Na jakie partie ciała działa to ćwiczenie? Przede wszystkim odpowiednio kształtuje nasze mięśnie dolnego grzbietu oraz brzucha. Jak poprawnie je wykonać? Zejdź do przysiadu i oprzyj całe przedramiona na podłodze. Następnie oprzyj się stopami o ziemię i wyprostuj nogi w stawach kolanowych. Nie możesz zapomnieć o tym, że całe ćwiczenie wymaga od ciebie przede wszystkim utrzymania ciała w jednej linii. Tylko zrobione poprawnie ma sens. Utrzymuj ciało w takiej pozycji przez 30-60 sekund. Powtarzaj tak zwaną „deskę” od 2 do 3 razy.
Kolejnym zadaniem jest wykonanie przysiadów. To znane wszystkim ćwiczenie świetnie poprawia nasze mięśnie pośladków oraz nóg, angażując przy tym mięśnie brzucha. Większość osób wykonuje je jednak niepoprawnie. O czym zatem powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o napięciu brzucha i wyprostowaniu pleców. Kolejną istotną rzeczą jest to, że nasz przysiad powinien kończyć się w momencie, gdy nasze uda znajdują się poziomo do podłogi, a nasze kolana znajdują się centralnie nad stopami. Ćwiczenie wykonujemy w 3-4 seriach po 20-30 przysiadów.
Idealnym ćwiczeniem na mięśnie brzucha, są brzuszki, które również nie wymagają od nas specjalnego przygotowania. Jako, że nasze ciało składa się z różnych mięśni, wymyślono kilka rodzajów tego ćwiczenia. Możemy spotkać się z brzuszkami klasycznymi, skośnymi, z uniesieniem nóg, na stojąco itd. Jak je wykonywać? Brzuszki klasyczne polegają na położeniu się na plecach, ugięciu kolan, ułożeniu rąk splecionych za głową, bądź na klatce piersiowej i delikatnym podciąganiu tułowia w górę. Ćwiczenie wymaga 2-3 serii po 30-40 podciągnięć tułowia. Pozostałe rodzaje są pochodnymi brzuszków klasycznych. Wykonuje się je podobnie, aczkolwiek z małymi urozmaiceniami.
Poza wymienionymi jest wiele innych ćwiczeń, które możemy śmiało przeprowadzać w domowym zaciszu. Najważniejsza jest jednak wytrwałość. Musisz pamiętać, że jeden dzień ćwiczeń z pewnością wpłynie na końcowy efekt. Małymi kroczkami do celu. Po pierwszym treningu nie licz na natychmiastowe rezultaty, one będą widoczne dopiero na sam koniec. Ale nie rezygnuj po pierwszych kilku ćwiczeniach, to właśnie te jednodniowe wysiłki doprowadzą nas do ogromnego sukcesu.
PZG