luksusowe perfumy
Określenia "perfumy" używa się do niemal wszystkich produktów perfumowanych dostępnych na rynku, co nie jest do końca prawdą | fot.: Fotolia

Co warto wiedzieć o perfumach?

Perfumy są nieodłącznym towarzyszem człowieka od wieków. Początkowo ludzie nacierali się zwierzęcym tłuszczem by zmienić swój zapach. W późniejszych wiekach perfumy w postaci olejów i balsamów były produkowane jedynie dla najbogatszych obywateli. Z czasem zmieniło się to i do bogatej kolekcji zapachów współcześnie ma dostęp każdy człowiek. 

Moc i rodzaje perfum

Określenia „perfumy” używa się do niemal wszystkich produktów perfumowanych dostępnych na rynku, co nie jest do końca prawdą. Zapachy, które możemy spotkać na rynku zawierają różną ilość procentową olejków zapachowych oraz alkoholu. Wyróżniamy:

  • perfumy produkt zawierający najwięcej, bo aż 30-40% czystych olejków zapachowych rozpuszczonych w 90- 95% alkoholu. Ich działanie utrzymuje się bardzo długo i jest bardzo intensywne. Są również najdroższymi zapachami na rynku.
  • wody perfumowane– zawierają 10-15% czystych olejków zapachowych rozpuszczonych w 80-90% alkoholu. Ich cena jest zdecydowanie niższa niż perfum, zapach utrzymuje się na skórze krócej i nie jest bardzo intensywny.
  • wody toaletowe– najtańsze z dostępnych na rynku zapachu o najmniejszej ilości czystych olejków zapachowych, utrzymujących się w tych produktach na dosyć niskim poziomie 8%. Olejki rozpuszczone są 80% alkoholu. Zapach ulatnia się dosyć szybko, jest delikatny.

Nuty perfum, czyli architektura zapachu

W każdym zapachu można wyczuć różne aromaty. Niektóre czuć już przy otwarciu flakonu, natomiast niektóre aktywują się na skórze nawet po 30 minutach. Są to nuty zapachowe. Wyróżnić można 3 główne nuty zapachowe:

  • nuty głowy, czyli początkowe- można je wyczuć przy otwarciu flakonu lub rozpyleniu perfum. Najczęściej są to nuty owocowe, orzeźwiające. Utrzymują się na skórze od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
  • nuty serca, czyli środkowe- są aktywne po kilkunastu minutach od rozpylenia perfum na skórze. Są odpowiedzialne za łączenie nut zapachowych, nadawanie głębi zapachowi. Znajdą się tu nuty drzewne i kwiatowe. Utrzymują się na skórze do dwóch godzin.
  • nuty głębi, czyli bazy- można je wyczuć około 20-30 minut po zaaplikowaniu perfum na skórę. To nuty bazy odpowiadają za charakter zapachu, pomimo że jest to nuta o niewielkiej intensywności. Nuty bazy to przede wszystkim nuty korzenne i drzewne, leśne żywice, cybet i wanilia. Nuty głębi można wyczuć na skórze nawet kilkanaście godzin po rozpyleniu perfum na skórze.

Czym kierować się przy wyborze perfum?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każde perfumy pachną inaczej na skórze. Wiąże się to z nauralnym zapachem, różnym u każdego człowieka. Dlatego też nie należy kierować się przy wyborze perfum poleceniem przez znajomą lub znajomego- lepiej samemu sprawdzić jak dany zapach czuć na skórze. Należy się również zastanowić czy perfumy, które chcemy kupić będą przeznaczone na dzień czy na wieczór- na dzień polecane są raczej zapachy lekkie, orzeźwiające, natomiast na wieczór zapachy ciężkie, słodkie i zmysłowe.

Najwięksi producenci perfum na świecie

Za każdym zapachem wypuszczanym na rynek stoi tzw. „nos”- człowiek odpowiedzialny za stworzenie kompozycji olejków zapachowych. Może to być własna inwencja twórcza, lub wynik zamówienia złożonego odgórnie. Tak czy inaczej, tworzenie perfum to prawdziwa sztuka i nie lada wyczyn. Dlatego też najsłynniejsze „nosy” w branży zarabiają niebotyczne pieniądze za tworzenie nowych zapachów. Najczęściej są na usługach największych firm produkujących zapachy na świecie, tj. ArmaniDolce&Gabbana, Tom FordPradaDior czy Chanel.

AKR

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *