Maszyny do szycia można podzielić na modele mechaniczne i komputerowe, które różnią się konkretnymi możliwościami. Zastosowanie elektroniki zapewnia przewagę w postaci większej liczby ściegów, a także dodatkowych funkcji, które ułatwiają szycie. Mechaniczne lepiej sprawdzają się w przypadku osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w zakresie szycia. Dla bardziej wymagających użytkowników sprawdzą się modele komputerowe, które wyposażone są w nowoczesny chwytacz rotacyjny, większą liczbę różnorodnych ściegów, a jednocześnie są łatwe w obsłudze i utrzymaniu.
Czym różnią się maszyny? Jakie funkcje oferują?
Mechanizm, który odpowiada za wiązanie dolnej i górnej nitki określany jest chwytaczem. Biorąc pod uwagę rodzaj chwytacza, można wyróżnić dwa rodzaje maszyn: z chwytaczem wahadłowym, który działa w maszynach do szycia od wielu lat, jak i z chwytaczem rotacyjnym, który pojawił się w konstrukcji niedawno. Maszyny komputerowe są zazwyczaj wyposażone w chwytacz rotacyjny, a w przypadku mechanicznych bywa różnie, dlatego warto upewnić się przed zakupem, jaki model chwytacza oferuje. Wybór modelu rotacyjnego zapewnia cichszą pracę maszyny w porównaniu do maszyny z chwytaczem wahadłowym. Sprawia również, że wymiana dolnej szpulki jest łatwiejsza, zwłaszcza dla początkującej osoby. Pozwala także na bieżąco kontrolować ilość nici, która pozostaje na dolnej szpulce.
W maszynach mechanicznych ściegi (programy) są wybierane przy pomocy pokrętła, w komputerowych- przycisków. W tych drugich znajduje się też ekran, który informuje o aktualnym programie ściegowym, parametrach wybranego ściegu, a także podpowiada jaką stopka jest odpowiednia dla konkretnego ściegu, co zdecydowanie ułatwia obsługę maszyny. Maszyny mechaniczne uruchamiane są standardowo przy pomocy pedału, który służy także do regulowania prędkości szycia.
Jakie zalety mają maszyny komputerowe?
Maszyny komputerowe można włączyć na dwa sposoby: tradycyjnie – pedałem lub szybko i wygodnie przyciskiem START/STOP. Dodatkowo znajduje się w nich suwak prędkości szycia, który pozwala precyzyjnie dopasować maksymalną prędkość szycia, co sprawdza się zwłaszcza wśród osób początkujących, a także tych, które potrzebują konkretnej precyzji szycia. W związku z tym maszyny komputerowe cechują się łatwą i szybką obsługą, a także większą liczbą dostępnych ściegów. Posiadają także różne typy obszycia dziurki na guzik. Maszyny sugerują pożądane ustawienia, a także dobór właściwej stopki. Uzupełnione w funkcje automatyczne, które zwiększają walory estetyczne uszytych rzeczy, uprzyjemniają szycie i oszczędzają czas. Podsumowując, współczesne maszyny do szycia posiadają wiele praktycznych funkcji, które usprawniają pracę i pozwalają na precyzyjne jej wykonywanie. Wśród takich funkcji wymienia się między innymi: regulację długości i szerokości ściegów, automatyczny nawlekacz igły, ryglowanie (zakańczanie ściegów) i obszywanie dziurek do rozmiaru guzika, regulowany docisk stopki, pozycjonowanie igły, automatyczne (lub ręczne) obcinanie nici.
IIM