Posiadacze mocno nasłonecznionego balkonu muszą liczyć się z tym, że nie każda roślina przyjmie się w takich warunkach. Nawet szczególna pielęgnacja nie przyniesie rezultatu, jeżeli wybierzemy nieodpowiedni do stanowiska gatunek. Na szczęście jest wiele rodzajów roślin ozdobnych, które lubią słońce, dzięki czemu wysoka temperatura panująca na nasłonecznionym balkonie nie grozi ich obumarciu.
Sukulenty
Panująca obecnie moda na sukulenty spowodowana jest małymi wymaganiami tych roślin oraz ich efektownym wyglądem. Sukulenty są wieloletnimi roślinami odpornymi na słońce, dlatego warto wykorzystać je w różnobarwnej kompozycji na balkonie. W Polsce najczęściej możemy spotkać się z czterema rodzajami sukulentów. Są to rojnik, różeniec górski oraz rozchodnik. Warto zapewnić tym roślinom kamienną donicę tarasową, która dodatkowo będzie odporna na mróz, ponieważ tego typu sukulenty wytrzymują zimę. Sukulenty na balkonie są świetną opcją dla osób zapracowanych lub zapominalskich, bo należy podlewać je tylko 1-2 razy w tygodniu.
Pelargonie
Klasycznymi kwiatami balkonowymi, które nadają się na słoneczną ekspozycję, są pelargonie rabatowe oraz bluszczolistne. Hodując pelargonie w porze letniej, należy pamiętać o zapewnieniu im jasnych doniczek, które nie będą nadmiernie pochłaniały ciepła z promieni słonecznych. Bardzo istotnym aspektem w uprawie pelargonii jest ich podlewanie, ponieważ kwiaty te muszą mieć utrzymaną stałą wilgotność ziemi. Kluczowa w tym przypadku jest pora podlewania – nie powinniśmy tego robić w pełnym słońcu. Aby nie poparzyć liści pelargonii, należy podlewać je rano lub wcześnie wieczorem. Kwiaty te trzeba codziennie obficie nawadniać. W okresie suszy zalecane jest podlewanie 2 razy dziennie, oczywiście nie w słonecznej porze dnia. Warto wspomnieć, że pelargonie możemy zimować w domu.
Pnącza
Alternatywą dla standardowych kwiatów doniczkowych na balkon mogą być pnącza. W takich warunkach świetnie sprawdzi się piękna dipladenia, pod warunkiem, że zapewnimy jej donicę z podporą. Dzięki takiej donicy bez problemu można ją przezimować w domu. Dipladenie podlewamy prawie tak często, jak pelargonie, jednak należy pilnować, aby przelana woda nie pozostała w podstawce. Inną pnączem, które może ozdobić balkon, jest winobluszcz. Winobluszcz jest rośliną wieloletnią, która nie rośnie bardzo szybko, dlatego możemy w kontrolowany sposób uprawiać ją na balkonie. Zaletami winobluszczu są jego kolory w ciągu roku oraz osłona, jaką może stworzyć na barierce. Jeżeli bluszcz się rozrośnie, warto go przycinać, aby nie był za ciężki i nie zajmował zbyt wiele miejsca. Hodując go w doniczce, należy podlewać go częściej, niż gdy rośnie w ziemi.
Podsumowanie
Mocno nasłoneczniony balkon nie musi przeszkadzać w uprawianiu pięknych roślin ozdobnych. Świetnie w tej roli sprawdzą się sukulenty, pelargonie oraz niektóre pnącza. Najważniejszą zasadą w pielęgnowaniu tych roślin jest regularne podlewanie o odpowiedniej porze. Dobranie odpowiednich gatunków do panujących na balkonie warunków pozwala cieszyć się roślinami przez cały sezon.