Związek z drugą osobą jest dla wielu z nas podstawą szczęśliwego życia. Dlatego też często ze strachu przed samotnością, trwamy w relacjach, które nam nie służą. Dlaczego tak się dzieje? I jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że związaliśmy się z toksycznym partnerem/partnerką? Już wyjaśniamy.
Przyczyny trwania w toksycznej relacji
Nasze niezdrowe przywiązanie oraz poświęcanie się dla drugiej osoby jest ściśle związane z doświadczeniami z dzieciństwa. Jeśli wychowaliśmy się w domu, gdzie nie okazywało się uczuć, czuliśmy się samotni i zagrożeni, to nasze dorosłe związki są sposobem na wynagrodzenie sobie tego braku miłości. A robimy to poprzez wchodzenie w relację z ludźmi, którzy są oziębli, słabi, nie angażują się uczuciowo, często są agresywni, mają skłonność do uzależnień i po prostu źle nas traktują.
A my, jesteśmy przekonani, że możemy ich zmienić i tym razem, w przeciwieństwie do swojej rodziny, stworzyć szczęśliwy związek. Dlatego też jesteśmy gotowi poświęcić własne dobre samopoczucie. Często trwamy również w przekonaniu, że nie zasługujemy na szczęście albo że miłość oznacza cierpienie. Takie przekonania są na tyle silne, że wydaje nam się, że to normalne zachowanie, że taka relacja nie jest toksyczna. Są jednak pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że nasz związek nie jest dobry.
Symptomy trwania w toksycznej relacji
Uczucie do drugiej osoby zaczyna się zwykle od zauroczenia. Potem przychodzi zakochanie i decydujemy się na bycie razem. Kiedy opadną już pierwsze emocje i obie strony poczują się pewnie, mogą pojawić się określone zachowania, które świadczą o tym, że jeden z partnerów jest osobą toksyczną. Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój?
Pierwsze symptomy
Pierwszym sygnałem, że w relacji coś jest nie tak, jest sytuacja, kiedy dajemy więcej, niż otrzymujemy od drugiej połówki. Takie ciągłe poświęcanie się bez wzajemności prowadzi do tego, że czujemy się niedoceniani i zmęczeni. Ponadto nasz partner czy partnerka sprawia, że odnosimy wrażenie, że jesteśmy gorsi, co znacznie obniża naszą samoocenę. Jeśli wspomniane zmęczenie, rozdrażnienie czy np. przygnębienie towarzyszy nam głównie wtedy, kiedy rozmawiamy czy spędzamy czas z osobą, z którą jesteśmy w związku, oznacza to, że ta relacja zdecydowanie nam nie służy.
Zaawansowane objawy toksycznej relacji
Czasami zdarza się tak, że toksyczna osoba manipuluje naszymi uczuciami i decyzjami. Przykładem mogą być relacje, w których partnerzy bazują na negatywnych emocjach -często się kłócą, zdradzają czy okłamują. Mogą to również być sytuacje, gdzie musimy uważać na każde wypowiedziane słowo czy zachowanie, po to, by nie rozdrażnić drugiej strony i stać się celem jej ataku.
Toksyczny partner, bez problemu, potrafi również zrzucić winę za swoje złe zachowanie na bliską osobę. Nie widzi swych wad i nie chce pracować nad związkiem. Do tego ciągle nas kontroluje, obraża się bez powodu i każe nas milczeniem albo ignorowaniem.
Skutkiem powyższych zachowań jest zazwyczaj pogorszenie się naszego stanu zdrowia. Osobom, które trwają w toksycznej relacji nieustannie towarzyszy stres i poczucie zagrożenia. A to może prowadzić do depresji, stanów lękowych lub nerwicy. Ponadto takie silne negatywne emocje wpływają na naszą odporność, sen i mogą być przyczyną chorób układu krążenia albo zaburzeń odżywiania. Jeśli więc wspomniane symptomy dotyczą naszej relacji, nie bójmy się szukać pomocy u specjalistów.
KST