Krav-maga to izraelski system samoobrony, której nazwa oznacza („krav” – „walka”, „maga” – „kontakt”) walkę wręcz. System został opracowany przez izraelską szkołę walki IKMA, której twórcą był Imiego Lichtenfeld, dla Sił Obrony Izraela, łącząc elementy boksu, jiu-jitsu, judo, zapasów, muay thai oraz innych sztuk walki. Oprócz walki wręcz wykorzystywane są narzędzia takie jak: nóż, pałka, combat, a także techniki interwencji czy taktyka strzelecka. W związku z tym na system składają się elementy samoobrony oraz walki wręcz.
Podstawy Krav magi
Krav-maga to elementy samoobrony, które obejmują techniki umożliwiające osobom obronę przed atakiem, zmniejszenie obrażeń, a ostatecznie pokonanie przeciwnika. Walka może przebiegać z uzbrojonym lub nieuzbrojonym przeciwnikiem, w kilku pozycjach: stojącej, leżącej czy siedzącej. Walka wręcz przewidziana jest dla osób bardziej zaawansowanych. Obejmuje wiedzę z zakresu skutecznego obezwładnienia przeciwnika. Początkowo system stosowany był głównie przez służby mundurowe: wojsko, jednostki specjalne czy policję. Specjalnie opracowane zasady miały zapewnić maksymalny efekt szkoleniowy w jak najkrótszym czasie. Jego efektywność sprawiała jednak, że szybko zdobył popularność na całym świecie wśród ludzi cywilnych. Jest to zarówno bardzo skuteczna, jak i widowiskowa technika.
Historia Krav- magi w skrócie
Początki Krav- magi mają bezpośredni związek z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce w latach 30. XX wieku. Prekursorem systemu Krav- magi był Imi Lichtenfeld urodzony w 1910 r. w Budapeszcie. Jako dziecko i nastolatek przebywał jednak w Bratysławie, gdzie zaczął swoją przygodę ze sportami walki, trenując pod czujnym okiem swojego ojca, który był w tamtym czasie instruktorem sztuki samoobrony oraz policjantem. Była aktywnym dzieckiem, dlatego trenował różne sporty, w tym takie jak: pływanie, gimnastykę, boks i zapasy w klubie „Herkules”, którego założycielem był jego ojciec. Odnosił liczne sukcesy w zawodach gimnastycznych, turniejach bokserskich. Wywalczył nawet tytuł mistrz Słowacji w zapasach oraz postrzegany był jako najlepszy zapaśnik w Europie.
Wraz z pojawieniem się i rozwojem faszyzmu i antysemityzmu na terenie Europy w latach 30. XX wieku, Imi skonfrontował się z realnym zagrożeniem ze strony faszystowskich okupantów. Jego doświadczenie sportowe spowodowało, że szybko został liderem wśród młodych Żydów, którzy starali się odeprzeć agresję nazistów. W związku z tym powołał grupę młodych bokserów, zapaśników oraz kulturystów, którzy zabezpieczali dzielnice żydowskie przed antysemicką agresją. Wynikające z tego powodu walki i potyczki pozwoliły mu w praktyce sprawdzić zdobyte umiejętności z treningów sztuk walki i stworzyć tym samym własną odmianę systemu walki wręcz. Opracowała zatem samodzielnie podstawowe zasady Krav- magi. Pierwszą z nich jest korzystanie z naturalnych odruchów ciała. Po drugie podejmowanie jednocześnie ataku, jak i obrony. Po trzecie szybkie pokonywanie kryzysu po otrzymaniu ciosu.
IIM