Technologia rozwija się w dynamicznym tempie. Powstają coraz wydajniejsze komputery, konsole i smartfony. W ostatnich latach prężnie rozwijają się peryferia, które jeszcze w latach 90 poprzedniego wieku mogłyby uchodzić za domenę science fiction. Gogle VR zrewolucjonizowały obcowanie ze światem cyfrowej rzeczywistości i wiele wskazuje na to, że pole ich wykorzystania ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.
Jak funkcjonują Gogle VR?
Wyobraź sobie, że kupiłeś grę komputerową obsługującą technologię VR. Zakładasz specjalnie okulary na oczy i nagle przenosisz się do świata gry. Głęboka immersja zapiera dech w piersiach. Czujesz się, jakbyś faktycznie przebywał w określonej lokacji. Czy zastanawiałeś się, co na to wpływa? Dlaczego tak jest? Otóż okulary VR oszukują Twój mózg, imitując obraz stereoskopowy. Obraz stereoskopowy to taki jaki widzisz na co dzień. Przymknij jedno oko i spójrz przed siebie. Następnie powtórz to z drugim okiem. Prawda, że obraz widziany przez jedno z oczu różni się od siebie? Nakładanie się dwóch różnych perspektyw tworzą widok trójwymiarowy. Podobnie działają gogle VR. Przedstawiają widok z dwóch różnych perspektyw, a Twój mózg odnosi wrażenie trójwymiarowości widzianego obrazu. Okulary VR i smartfony posiadają specjalne czujki lokalizacyjne. Dzięki temu system wyłapuje, w którą stronę patrzysz. Skoro o ruchu głową mowa, to rzecz jasna muszą być one statyczne. Nosząc je, musisz mieć pełną swobodę ruchu.
Współczesne zastosowania Gogli VR
Skoro omówiliśmy zasady działania okularów VR, to skupmy się na ich szerokim zastosowaniu. Do niedawna okulary takie były stosunkowo rzadko wykorzystywane przez graczy czy zapalonych kinomanów. Czasy się jednak zmieniają i nasze nawyki związane z wysoko rozwiniętą technologią wraz z nimi.
- Komputery osobiste. Technologia VR wykorzystywana jest praktycznie od samego początku w grach komputerowych. Okulary wykorzystujący tę technologię pogłębiają immersję i doznania w trakcie rozgrywki. Nic dziwnego, że zyskują coraz większą liczbę użytkowników. W celu pogrania sobie z wykorzystaniem tych peryferii nasz sprzęt musi się cieszyć sporą mocą obliczeniową. Najpopularniejszymi markami gogli VR dedykowanymi komputerowym graczom są Oculus RIFT oraz HTC Vive. Gogle dla komputerowych pro gamerów cechują się dwoma wyświetlaczami o sporej rozdzielczości. Mówimy tu o wartości 2100×1200 pikseli. Pecety muszą cieszyć się taktowaniem procesora o minimalnej wartości 90Hz. Gogle VR wspomnianych marek są dalece bardziej zaawansowane niż ich odpowiedniki stosowane przy smartfonach. Prócz czujek, o których wspomnieliśmy powyżej, posiadają specjalny magnetometr, żyroskop i akcelerometr.
- Konsole. Modele przeznaczone dla konsol są znacznie tańsze od ich pecetowych odpowiedników. Cechują się obecnością 9 diod (Oculusy mają ich 20) i działają na 120 fps. Jedyną platformą obsługującą tę technologię są konsolę marki Sony.
- Smartfony. Gogle VR przeznaczone dla smartfonów są relatywnie tanie i proste. Jeśli chcesz z nich skorzystać, to zważ czy Twój smartfon spełnia kilka niezbędnych wymogów. Jeśli dysponujesz modelem, który ma przekątną wyświetlacza 5 cali i częstotliwość odświeżania 60Hz, ekran OLED lub AMOLED, obsługuje rozdzielczość FullHD, posiada żyroskop i magnetometr, obsługuje Google Cardboard i ma zaimplementowany najnowszy system Android/IOS, 8 rdzeniowy procesor i żywotną baterię, to spokojnie możesz korzystać z Gogli VR.
Przyszłość Gogli VR
Prawdziwa rewolucja związana z okularami wykorzystującymi technologię VR dopiero przed nami. Zauważa się powoli drzemiący w nich potencjał. Stopniowo są wdrażane do szkoleń pracowników i przeprowadzania wirtualnych konferencji. Dostrzega się też ich możliwości w medycynie, gdzie stopniowo wdrażane są do leczenia stanów lękowych u pacjentów. Możemy być całkowicie pewni, że nie raz spotkamy się z nimi w różnych dziedzinach życia.
PZI