W książkach kucharskich, a także w ofertach restauracji dotyczących wielkanocnego menu możemy znaleźć coraz to nowocześniejsze potrawy, które niewiele mają wspólnego z tradycjami wielkanocnymi. Wbrew pozorom niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Podpowiadamy, jakie potrawy należy uwzględnić w tradycyjnym, wielkanocnym menu.
Żurek na śniadanie?
Najważniejszym posiłkiem podczas Świąt Wielkanocnych jest niedzielne śniadanie. Nie przypomina ono swoją formą śniadania, jakie spożywamy na co dzień. Na wielkanocnym stole powinien bowiem pojawić się przede wszystkim żurek na zakwasie. Zupie powinna towarzyszyć kiełbasa, koniecznie z chrzanem, najlepiej domowej roboty. Na stole nie może oczywiście zabraknąć jajek – jest to przecież symbol Wielkanocy. Jajka najczęściej podajemy ugotowane na twardo, jednak coraz chętniej urozmaicamy ich smak różnego typu dodatkami smakowymi. Może być to zwykły majonez, lecz możemy także postawić na oryginalny farsz do jajek, na przykład na bazie sosu tatarskiego. Śniadanie warto uzupełnić o pieczony pasztet wielkanocny oraz gotowaną szynkę.
Co na obiad?
Wielkanocny obiad w polskiej tradycji jest równie ważny, jak śniadanie. Tradycyjnie gospodynie przygotowują na niego pieczone mięsa. Ogromną popularnością cieszy się schab nadziewany śliwkami bądź kaczka z jabłkami. Ważne, aby było dostojnie i treściwie. Po obiedzie zaś możemy pozwolić sobie na mały deser w postaci tradycyjnego, wielkanocnego ciasta. Niezmiennie na polskich stołach króluje mazurek – ciasto, które w zasadzie przygotowujemy jedynie w okresie wielkanocnym. Tradycyjny mazurek to cienkie, kruche ciasto ozdobione lukrem z góry. Możemy również upiec babę piaskową lub drożdżową. Nieco mniej tradycyjnym, ale uwielbianym przez Polaków ciastem wielkanocnym, jest sernik w różnych odmianach.
Co w koszyczku, to na stole
W tradycyjnym ujęciu na wielkanocnym stole nie może zabraknąć tego, co znalazło się koszyczku podczas święcenia pokarmów. Święcenie ma miejsce w Wielką Sobotę, natomiast poświęcone potrawy zazwyczaj spożywamy podczas wielkanocnego śniadania. Co powinniśmy umieścić w koszyczku? Przede wszystkim jajka, chleb, sól, pieprz, mięso i wędliny, ser oraz wielkanocnego baranka wykonanego z masła, ciasta lub cukru. Wszystkie produkty, które znajdują się w koszyczku, mają pewną symbolikę, dlatego też nie żadnego z nich nie może zabraknąć. Na szczęście są to rzeczy, które doskonale pasują do wielkanocnego śniadania. Teoretycznie do koszyczka możemy włożyć co chcemy, jednak nie zapominajmy, że poświęconych potraw nie wolno nam wyrzucić, zatem wszystkie z nich musimy zjeść, najlepiej w czasie Wielkanocy.
Tradycyjne menu wielkanocne jest bardzo proste do przygotowania, a co więcej przed świętami potrzebne produkty możemy nabyć w każdym sklepie. Smak świąt Wielkanocnych, jakie pamiętamy z dzieciństwa, zapewnią nam jedynie tradycyjne potrawy, które doskonale znamy i uwielbiamy. Do menu możemy wprowadzić nieco nowoczesności, jednak lepiej bazować na znanych nam produktach.
DTK