Każdego z nas może dotknąć depresja czy inne zaburzenia. Leczenie antydepresantami i przeciwdepresentami nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza ze względu na ograniczone efekty i możliwość uzależnienia. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się psychoterapia. Dobry psychiatra powinien również zalecić taką metodę leczenia. W psychoterapii choroby psychiczne i ich skutki uboczne są leczone poprzez dyskusje i ćwiczenia z psychoterapeutą. Konkretny cel terapii jest wcześniej ustalany wspólnie.
Psychoterapia – jak zacząć?
Praktycznie zawsze wskazana jest diagnoza lekarska. Powinna ona wyjaśnić, czy objawy są wyrazem depresji, czy innej choroby (np. choroby tarczycy, zapalenia, choroby mózgu). Jeśli wtedy zalecana jest psychoterapia, drogą do osiągnięcia tego celu jest zwykle konsultacja psychoterapeutyczna. Podczas wstępnej konsultacji lekarz wyjaśnia, czy dana osoba potrzebuje psychoterapii, czy nie. Wskazuje również inne możliwe sposoby leczenia, np. leki lub ośrodki wsparcia.
Po co mi psychoterapeuta?
Psychoterapeuta zazwyczaj pomaga w leczeniu depresji i wahań nastrojów. Ryzyko wystąpienia depresji przynajmniej raz w życiu wynosi od 10 do 20 procent. Zgodnie z badaniami WHO, depresja jest chorobą, która najbardziej obniża jakość życia (nawet bardziej niż wszystkie „fizyczne choroby”). Oprócz problemów psychologicznych mogą również wystąpić dolegliwości fizyczne i choroby, np. zaburzenia snu, bóle głowy, bóle pleców czy problemy z koncentracją. Często choroba pojawia się po raz pierwszy w młodym wieku dorosłym, czyli w wieku od 18 do 28 lat. Powinniśmy być szczególnie wyczuleni zachowanie osób z naszego otoczenia w tym wieku.
W przypadku innych problemów psychologicznych, np. kryzysów sensu istnienia, problemów w związkach czy rodzicielstwie, trudności w pracy, stanów lękowych itp., nie ma zaburzeń o wartości chorobowej sensu stricto. Jednak sesje z psychoterapeutą okazują się przydatne również przy tych problemach. Nie powinniśmy jednak mylić psychoterapii z psychoanalityką, a już na pewno nie z naturoterapią (zazwyczaj nieskuteczną i z reguły niepolecaną przez lekarzy, choć oczywiście jest to kwestia dość indywidualna).
Lekarz psychoterapeuta a psycholog psychoterapeuta
Możesz mieć problemy psychologiczne, w przypadku których specjalista zaleci przyjmowanie leków lub połączenie leków i psychoterapii. W takim przypadku najlepiej omówić swoje obawy z lekarzem psychoterapeutą. Jednak psychoterapeuci nie mogą sami przepisywać leków. Zwykle zalecają swoim pacjentom wizytę u psychiatry, jeśli uznają, że leczenie lekami psychotropowymi jest przydatne jako uzupełnienie psychoterapii. W takim przypadku psychoterapeuta psychologiczny i psychiatra będą na ogół ściśle współpracować przy leczeniu.
Jeśli jednak nasz kłopot nie jest zdiagnozowany lub nie wiemy co nam dokładnie dolega, powinniśmy zadecydować na podstawie osobistych preferencji. Ze względu na swoje wykształcenie lekarze mają na ogół biologiczno-medyczny pogląd na ludzi, a psychologowie – psychologiczno-społeczny. Decydując, czy polubisz terapeutę, powinieneś spojrzeć na wykształcenie, doświadczenie i osobowość terapeuty oraz czy relacja z nim jest prawidłowa. Cena powinna być rzeczą wtórną przy leczeniu.
Kłopoty związane z chorobami psychicznymi czy sensem istnienia mogą dotknąć każdego z nas na każdym etapie życia. Przy jakimkolwiek objawie, nie powinniśmy się długo zastanawiać i od razu skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dobry lekarz wybierze dla nas odpowiedni sposób leczenia, w tym psychoterapię.
AFR