Często przygoda akwarystyczna rozpoczyna się od zakupionej pod wpływem impulsu rybki znajdującej się w akwarium w kształcie kuli. Rzadziej jest to przemyślana decyzja poparta zdobytą wcześniej wiedzą. Jednak każdy, kto połknie przysłowiowy haczyk i pozwoli skraść swoje serce akwarystyce, dowiaduje się, że to niezwykle pasjonujące i satysfakcjonujące hobby.
Wybór i przygotowanie akwarium
Wielu początkujących akwarystów w obawie przed nie poradzeniem sobie z tematem, kupuje mniejszy zbiornik. Tymczasem paradoksalnie w mniejszym akwarium trudniej jest zachować naturalną równowagę i stabilność biologiczną. Zawsze wybór i zakup akwarium powinien poprzedzić etap szczegółowego planowania. Zaplanujmy więc na wstępie, gdzie postawimy akwarium, a wtedy naturalnie będziemy mogli dostosować do ilości miejsca wielkość zbiornika. Pamiętajmy również o tym, że ustawienie akwarium w pobliżu okna może skutkować plagą nieestetycznych glonów. Kolejny etap planowania wiąże się z osprzętem, który będziemy musieli zakupić. Należy więc zaopatrzyć zbiornik w odpowiednie oświetlenie, szafkę pod akwarium, grzałkę, filtr, oraz napowietrzacz.
Posiadając już akwarium, oraz odpowiedni sprzęt, umieszczamy w zbiorniku podłoże, sadzimy rośliny, a następnie układamy dekoracje w postaci skał, korzeni i kamieni przeznaczonych do celów akwarystycznych. Tak przygotowane akwarium zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na około 2 tygodnie. Dobrym pomysłem jest zaszczepienie w zbiorniku bakterii nitryfikacyjnych za pomocą preparatu bakteryjnego. Po terminowym „odstaniu” akwarium możemy wpuszczać rybki i pozostałą część obsady.
Akwarium towarzyskie, czy gatunkowe?
Początkujący akwaryści pod wpływem dużej dostępności różnorodnych gatunków, zapominają o tym, że z mieszkańcami akwarium jest dokładnie jak z ludźmi — nie wszyscy się tolerują. W ferworze barw i kształtów rybek kupują, co popadnie, nie zastanawiając się nad preferencjami dotyczącymi każdego z gatunków. Miłośnikom akwarystyki lubującym się w różnorodności z powodzeniem można polecić akwarium towarzyskie, które zamieszkują ryby o łagodniejszym usposobieniu i mniejszych wymaganiach.
Do akwarium wielogatunkowego możemy zakupić niewielkie rybki takie jak neony, gupiki, danio, lub bystrzyki, które staną się niebanalną ozdobą zbiornika. Często hodowane są również skalary, które ciałem w kształcie żagla i większymi rozmiarami wzbudzają spore zainteresowanie obserwatorów akwarium. Nie zapominajmy o ekipie sprzątającej zbiornik, tutaj z pomocą przyjdą glonojady wszelkich gatunków, krewetki, kirysy, kosiarki, bocje, oraz ślimaki z efektownymi muszlami.
Akwarium gatunkowe polecane jest wytrawniejszym akwarystom, oraz sympatykom hobby z bardziej wysublimowanym gustem. Najchętniej w akwariach gatunkowych hodowane są pielęgnice, których obserwacja dostarcza wielu ciekawych spostrzeżeń. Są to jednak rybki terytorialne i hodowanie ich ogranicza się najczęściej do jednego gatunku w akwarium. Pamiętajmy, że w akwarium gatunkowym należy stworzyć środowisko maksymalnie zbliżone do naturalnego.
Akwarystyka to hobby kojące duszę, relaksujące, uspokajające skołatane nerwy i dostarczające możliwości obserwowania natury z bliska. Aby jednak móc cieszyć oko pięknym akwarium, należy osiągnąć harmonię wystroju, równowagę hodowanych gatunków, oraz oczywiście systematycznie o nie dbać.
DKR