kobieta w maseczce na ulicy na tle rozmytego tłumu
Niestety pomimo licznych kampanii edukacyjnych wielu z nas wciąż nadużywa antybiotyków i traktuje je jak cudowne, nieszkodliwe remedium na wszystkie choroby | fot.: stock.adobe.com

Antybiotyk – cudowne remedium na wszystkie choroby?

Antybiotyk to jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. To właśnie dzięki tej grupie lekarstw udało się niemal ograniczyć zgony związane z bakteryjnymi chorobami zakaźnymi, które jeszcze w okresie II wojny światowej zbierały wyjątkowo krwawe żniwo. W wielu miejscach internetu można jednak wyczytać, że antybiotyki stanowią skuteczne remedium na wszystkie choroby, a niektórzy pacjenci pod wpływem tego typu rewelacji wręcz żądają od lekarzy przepisania antybiotyku przy każdej poważniejszej chorobie. Niestety takie podejście jest nie tylko szkodliwe dla pojedynczych pacjentów, ale też powoduje ogromne problemy związane z efektywnością działania leków bakteriobójczych.

Antybiotyki – zabójcy bakterii

Antybiotyki to niejednorodna grupa substancji chemicznych wykazujących właściwości bakteriobójcze lub bakteriostatyczne (blokujące rozmnażanie się bakterii). Choć działanie poszczególnych substancji aktywnych różni się między sobą, antybiotyki stanowią skuteczny sposób na zabicie bakterii bytujących w organizmie – zarówno tych wywołujących infekcje, jak i tych przyjaznych, regulujących pracę układu pokarmowego. Warto przy tym zaznaczyć, że antybiotyki nie działają na wirusy – wirusy nie są organizmami żywymi, nie da się ich w żaden sposób zabić, a przyjęcie antybiotyku podczas choroby wirusowej (np. grypy, COVID-19, ospy) jedynie zabije pożyteczne bakterie i znacząco osłabi organizm. Co więcej, konkretne substancje aktywne zawarte w lekach bakteriobójczych często działają jedynie na wybrane rodzaje bakterii, przez co antybiotyki należy brać tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem, który dobierze lek działający na najbardziej prawdopodobny czynnik etiologiczny konkretnej infekcji. Przykładowo w przypadki anginy lub zakażenia migdałków najczęściej podaje się amoksycylinę, która efektywnie działa na choroby gardła. Jednak w niektórych przypadkach lekarz na podstawie swojej specjalistycznej wiedzy może zdecydować się na podanie innego leku.

Bakterie odporne na działanie antybiotyków – problem XXI wieku

Niestety pomimo licznych kampanii edukacyjnych wielu z nas wciąż nadużywa antybiotyków i traktuje je jak cudowne, nieszkodliwe remedium na wszystkie choroby. Takie podejście nie tylko osłabia organizm pacjentów poddanych błędnemu leczeniu, ale też znacząco osłabia ogólnie działanie leków antybakteryjnych w populacji. Ok. 0,1-0,2% bakterii okazuje się odporne na działanie konkretnego antybiotyku. Odporność ta jest przekazywana podczas podziału komórkowego, przez co przy błędnym wykorzystaniu leków bakteriobójczych można łatwo doprowadzić do powstania bakterii odpornej na działanie konkretnej substancji. Oczywiście na rynku można znaleźć ok. dwudziestu kilku antybiotyków, a wciąż trwają prace nad nowymi, ale już teraz w szpitalach coraz częściej spotyka się bakterie odporne na wszystkie rodzaje leków, także na tzw. antybiotyki „ostatniej szansy” (których stosowanie, tak na marginesie, wyniszcza organizm i powoduje powikłania). W przypadku zarażenia się taką bakterią nie istnieją żadne skuteczne sposoby leczenia, a infekcja w większości przypadków oznacza śmierć pacjenta.

Niestety liczba zakażeń antybiotykoodpornymi bakteriami rośnie z roku na rok, a ich leczenie stanowi ogromne obciążenie dla polskiej służby zdrowia. Dlatego pamiętajmy, że antybiotyki nie są cudownym remedium na wszystkie choroby, a niebezpiecznym lekarstwem, które należy stosować pod czujnym okiem lekarza jedynie w przypadku zaistnienia uzasadnionej konieczności.

TBO

About admin

Check Also

wysokie spożycie błonnika

Rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest to grupa …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *