mężczyzna smażący potrawę na patelni
Smażenie potraw w zbyt niskiej temperaturze to jeden z najczęściej popełnianych błędów | fot.: stock.adobe.com

Najczęstsze błędy, jakie popełniamy podczas smażenia potraw oraz rozwiązania, z których warto skorzystać

Smażenie to jeden z najpopularniejszych sposobów przygotowywania potraw, jednak w trakcie tego procesu możemy popełnić sporo błędów, które będą nas słono kosztować. Jakie jednak błędy popełniamy podczas smażenia i co zrobić, ab ich uniknąć?

1.Zbyt niska lub wysoka temperatura tłuszczu

Smażenie potraw w zbyt niskiej temperaturze to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dlaczego? Z tego względu, ponieważ słabo rozgrzany tłuszcz z dużą łatwością wsiąka w znajdujące się na patelni składniki, przez co cała potrawa staje się dosyć tłusta i ciężkostrawna dla naszego żołądka. Warzywa czy mięso, zamiast się od razu ściąć, moczą się jedynie w tłuszczu, co dla naszego zdrowia jest bardzo niekorzystne. Z kolei zbyt mocno rozgrzany tłuszcz spowoduje, że danie przypali się z zewnątrz, natomiast w środku będzie surowe, co również wpłynie negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na walory smakowe potrawy. Trzeba zatem znaleźć złoty środek, pamiętając najlepiej o tym, aby ustawić optymalną moc palnika oraz cały czas monitorować proces smażenia.

2.Zbyt duża ilość produktów na patelni

Kolejnym bardzo często popełnianym błędem podczas smażenia jest wrzucanie na patelnię zbyt dużej ilości składników. W takiej sytuacji początkowo odpowiednia temperatura zacznie stopniowo spadać i potrawa, zamiast się smażyć, będzie pływała w tłuszczu i niestety nim nasiąknie. Jak poradzić sobie z tym problemem? W przypadku smażenia dużej ilości składników warto rozdzielić je na mniejsze porcje, dorzucając kolejne produkty w takiej ilości, dzięki której temperatura utrzyma się na stałym poziomie.

3.Wrzucanie na patelnie mrożonek

Zarówno mocno schłodzonych produktów, jak i mrożonek nie należy wrzucać na rozgrzaną patelnię, ponieważ podobnie jak w punkcie drugim dojdzie do obniżenia temperatury tłuszczu znajdującego się na patelni. Przed przystąpieniem do smażenia warto zatem zadbać o to, aby składniki potrawy osiągnęły pokojową temperaturę, co oznacza konieczność ich odmrożenia.

4.Stosowanie złego rodzaju tłuszczu

Na sklepowych półkach możemy znaleźć przeróżne tłuszcze, które mają różne temperatury dymienia, co w przypadku smażenia jest niezwykle ważne. Podczas smażenia dosyć często sięgamy po zwykłe masło, co jest oczywiście bardzo złym wyborem, gdyż produkt ten ma niską temperaturę dymienia i dosyć szybko zaczyna się palić. Na jaki zatem tłuszcz powinniśmy postawić? W przypadku smażenia najlepiej sprawdza się smalec, masło klarowane, a także takie oleje roślinne jak rzepakowy, słonecznikowy oraz kokosowy. Pod żadnym pozorem nie należy sięgać po zimnotłoczone oleje roślinne, ponieważ wysoka temperatura sprawia, że tracą one wszystkie swoje dobroczynne właściwości lecznicze.

Smażenie to z pozoru jedna z najprostszych czynności wykonywanych w kuchni, jednak popełniając wymienione powyżej błędy, można w szybki sposób sprawić, że przygotowywana potrawa nie będzie w ogóle nadawała się do zjedzenia. Pamiętajmy zatem o tym, aby smażyć potrawy na odpowiednio dobranym i rozgrzanym tłuszczu, nie wrzucając na patelnię zbyt wielu składników, a to, co mrożone po prostu wcześniej rozmrozić.

KPA

About admin

Check Also

domowe kimchi

Czym jest kimchi?

Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa, która zyskała międzynarodowe uznanie dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi i korzyściom …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *