Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Na jego posiadanie decyduje się więc całkiem spora liczba osób. Posiadanie czworonożnego przyjaciela wiąże się jednak ze sporą odpowiedzialnością. Psa należy bowiem odpowiednio wychować, aby nie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych. I chociaż proces wychowania psa może sprawiać na początku trudności, zwierzaki te bardzo szybko się uczą.
Jak nauczyć psa czystości w domu?
Nie od dziś wiadomo, że posiadanie psa wiąże się z koniecznością częstego robienia porządków w domu czy mieszkaniu. Sporo kłopotów sprawiają szczególnie małe szczeniaki. Na szczęście psa można nauczyć czystości, ale tylko wtedy, gdy naukę rozpoczniemy od samego początku. Co to w praktyce oznacza? Oczywiście nic innego jak to, że powinniśmy rozpocząć wychowanie psa już od pierwszego dnia jego pobytu w naszym domu czy mieszkaniu. Najlepiej nauczyć szczeniaka oddawać potrzeby fizjologiczne w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Warto mieć na uwadze to, że szczeniaki bardzo często odczuwają potrzebę oddawania moczu. Muszą to zrobić zawsze po intensywnej zabawie, a także wtedy gdy gwałtownie się z czegoś ucieszą. Dobrze jest więc wynosić psiaka jak najczęściej na dwór. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dobrze byłoby wyposażyć się w specjalne podkłady, które umożliwią psu oddanie potrzeb fizjologicznych w odpowiednim miejscu. Koniecznie wyposażmy się w taki podkład, który zneutralizuje przykry zapach psiego moczu. Jeżeli więc dostrzeżemy, że szczeniak szuka miejsca, aby się załatwić, odnieśmy go na matę. Jeżeli zwierzę odda swoje potrzeby fizjologiczne na matę, warto nagrodzić je smakołykiem. Nie każmy jednak psa, jeżeli odda mocz na dywan lub podłogę. Z czasem takie wypadki będą zdarzały się coraz rzadziej. Psy potrafią również nabrudzić wracając ze spaceru. Każdorazowo po spacerze z psem, wytrzyjmy mu łapy wilgotnym ręcznikiem. Dzięki temu nie ubrudzi on dywanu ani podłogi.
Jak oduczyć psa gryzienia?
Problematyczne dla właścicieli psów jest również niszczenie przez nie sprzętów domowych oraz mebli. Najpoważniejszy problem sprawiają szczeniaczki. Mogą one także pokąsać ludzi, chociaż zazwyczaj nie jest to niebezpieczne. Jeżeli pies posiada skłonności do gryzienia, przyjrzyjmy się najpierw naszemu zachowaniu. Być może warto zwrócić uwagę także na zachowanie dzieci, jeśli je posiadamy. Najmłodsi mogą nieświadomie drażnić psa, zabierając mu ulubione zabawki lub ciągnąc za ogon. Psiak w takich sytuacjach może stać się agresywny. Wówczas pies może ukąsić człowieka w obronie własnej. Konieczne jest więc wyeliminowanie nieodpowiedniego zachowania dzieci. Wówczas pies powinien się uspokoić. Jak zaś sprawić, aby szczeniak nie podgryzał kabli oraz mebli? Koniecznie kupmy mu kilka gryzaków. Dzięki temu nie będą one niszczyć naszych sprzętów domowych.
Wychowanie psa nie należy do łatwych zadań. Zazwyczaj zależy nam na tym, aby pies załatwiał się w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, a także na tym, by nie gryzł. Na szczęście zwierzę można oduczyć niepożądanych zachowań. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo efekty nie będą widoczne od razu.
AUN