Wszechobecny stres, życie pod presją, w pośpiechu – to znaki naszych czasów. W połączeniu z mało aktywnym trybem życia i złymi nawykami żywieniowymi, mogą skutkować nadwagą, a wręcz otyłością. Te z kolei prowadzą do obniżenia jakości naszego życia, a nawet do poważnych chorób takich jak choroby serca i nadciśnienie, żylaki kończyn dolnych czy cukrzyca. W zdecydowanej większości przypadków, nadwaga spowodowana jest nadmierną podażą kalorii oraz brakiem wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Niestety, skrupulatne wyliczanie przyswajanych kalorii oraz rzetelne podejście do treningu nie przychodzi nam łatwo. Dlatego do walki z otyłością, warto zaprząc współczesne technologie.
Chociaż rozwój technologii często jest wskazywany jako czynnik wręcz sprzyjający szerzeniu nadwagi, przy odrobinie wytrwałości i silnej woli, może stać się naszym sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Kluczem do sukcesu jest dostrzeżenie własnych błędów w zakresie żywienia i aktywności, a następnie ich stopniowe eliminowanie.
Więcej ruchu
Ustaliliśmy, że jednym z warunków niezbędnych to skutecznego zwalczania jest zwiększenie aktywności fizycznej, dzięki czemu spalamy kalorie, a także poprawiamy pracę układu krążenia oraz kondycję ogólną. Z pozoru błahe stwierdzenie, ale każdy borykający się z problemem nadwagi wie, jak trudno o obiektywne podejście do tematu ruchu w ciągu dnia. I tutaj z pomocą przychodzi monitor aktywności, najczęściej w formie wygodnej i bardzo praktycznej opaski. To proste urządzenie, dzięki któremu możemy mieć wgląd w takie informacje jak: ilość kroków, pokonany dystans, tętno, średnia prędkość, a także ilość spalonych kalorii. Takie dane pozwolą nam określić rzeczywistą aktywność w ciągu dnia, co pozwoli na ułożenie prostych, ale efektywnych planów treningowych. Nie musimy zaczynać od drastycznych rozwiązań – biegi długodystansowe czy długie wycieczki rowerowe – dzięki opasce monitorującej aktywność, nawet spacer do sklepu czy wizyta w banku mogą stać się elementem naszego treningu! Dzięki poznaniu własnych możliwości, określimy cele, których wypełnianie przyniesie wymierne efekty, a nic nie motywuje tak, jak widoczna i odczuwalna poprawa kondycji oraz ubytek masy ciała.
Jak jeść mniej?
Kolejnym warunkiem umożliwiającym nam osiągnięcie pożądanej sylwetki jest kontrola ilości przyswajanych kalorii. Wystarczy jeść mniej, za to regularnie i zdrowo – pamiętając o dostarczeniu do organizmu odpowiednich składników odżywczych oraz minerałów i makroelementów. Nie jest to zadanie łatwe, wymaga poświęcenia czasu, a także przyswojenia specjalistycznej wiedzy. Bo niby skąd mamy wiedzieć, ile kalorii ma jabłko, ile waży, czy ma w sobie dużo cukru…
Na szczęście, z pomocą przychodzą producenci urządzeń, które śmiało można określić jako… smart wagi. Inteligentne wagi kuchenne to bardzo praktyczne urządzenia, które z pozoru niczym nie różnią się od ich tradycyjnych odpowiedników. Niemniej jednak, są one przystosowane do komunikowania się z naszymi smartfonami za pomocą interfejsu bluetooth. Dzięki temu rozwiązaniu, aplikacja mobilna określi kaloryczność spożywanego przez nas posiłku – ilość kalorii, a także makroskładników. Kontrola podaży kalorii ułatwi osiągnięcie pożądanego deficytu kalorycznego, który jest konieczny do rozpoczęcia pobierania przez organizm uprzednio zmagazynowanej – w formie tłuszczu – energii. Dzięki takim urządzeniom uda nam się uniknąć złego samopoczucia, uczucia głodu czy po prostu – nadmiernego przejedzenia.
Konsekwencja ponad wszystko!
Bez względu na to, czy borykamy się z „poświątecznymi, poferyjnymi i w ogóle zimowymi” boczkami, czy problem nadwagi dotyka nas od niepamiętnych lat, ważne jest zrozumienie przyczyn takiego stanu rzeczy oraz wypracowanie rozwiązań doraźnych. Niemniej jednak, ważnym czynnikiem jest trwała zmiana trybu życia oraz nawyków dietetycznych. Współczesna technologia może okazać się sprzymierzeńcem w zwalczeniu nadwagi, co nie oznacza, że po osiągnięciu upragnionego celu – lepszego samopoczucia, wymarzonej sylwetki czy lepszego ogólnego stanu zdrowia – powinniśmy wracać do dawnych nawyków, bynajmniej. Należy pamiętać, że żyje się tylko raz.
Czytaj także:
MPI