skłądanie własnego komputera
dpowiedni dobór części, ich spasowanie i ostrożne skompletowanie może okazać się niemniej skomplikowane niż sama instalacja niezbędnego do działania systemu oprogramowania | fot.: stock.adobe.com

O czym pamiętać przy samodzielnym „skladaniu” komputera stacjonarnego?

Samodzielne „składanie: komputera stacjonarnego dla osób niedoświadczonych jest niełatwym zadaniem. Odpowiedni dobór części, ich spasowanie i ostrożne skompletowanie może okazać się niemniej skomplikowane niż sama instalacja niezbędnego do działania systemu oprogramowania. W tym wieloetapowym procesie musimy pamiętać o wiele szczegółach, które początkujący często pomijają. Przy nieuważnej pracy ze sprzętem czasem dochodzi do wystąpienia uszkodzeń, jakich nigdy byśmy nie przypuszczali. Trzeba pamiętać też o tym jak wykonujemy zakupy – nie wszystkie części będą do siebie pasowały. Najistotniejsze szczegóły dotyczące tego zagadnienia omówiliśmy w poniższym tekście.

Nie wybieraj komponentów przypadkowo

Przed rozpoczęciem składania musimy skompletować i zamówić swój zestaw. Musimy wykazać się odrobiną cierpliwości, aby poznać najważniejsze fakty. Jako początkujący warto posilić się pomocną opinią użytkowników rozmaitych forów. Może się zdarzyć bowiem, że przy dobieraniu „przypadkowych” podzespołów dobierzemy je w sposób nieprawidłowy. Zbyt stara płyta główna, procesor innego producenta, pamięć operacyjna nieprawidłowego typu – to wszystko może pokrzyżować nasze plany i złożenia ponownego zamówienia. Nieco mniej istotna jest karta graficzna – musimy ją jednak posiadać – jeśli nie dedykowaną to zintegrowaną z procesorem. Dedykowane jednostki warto połączyć z adekwatnymi procesorami, tzn. nie dobierajmy mocnej karty (np. za 1500 zł) do przeciętnego procesora (np. za 300 zł). Bardzo ważny jest zasilacz. Niedostatecznie duża moc nie pozwoli na efektywne wykorzystanie komputera. Zasilacz „z czarnej listy” szybciej się zepsuje. Dobrze dobrany produkt powinien posłużyć przez co najmniej jedną dekadę.

Zadbaj o stanowisko przy składaniu komputera

Aby mieć pewność, że przy składaniu własnego zestawu nie wydarzy się żadna przykrość powinniśmy zadbać o odpowiednie zaplanowanie stanowiska. Całość najlepiej przeprowadzać na dobrze oświetlonej (jasnym światłem) powierzchni. Warto położyć na niej obudowę, tak aby nie było problemu z dostrzeżeniem wejść, wyjść czy gwintów. Podzespołów nie należy kłaść luzem na blacie. Produkty znajdujące się opakowaniach umieszczone są w specjalnych foliach antystatycznych, a dodatkowo na specjalnej podkładce. To właśnie na nich należy trzymać wszystkie podzespoły, aby zapobiec zjawisku elektryzacji. Mimo iż rzadko do niego dochodzi to lepiej być ostrożnym.

Precyzja i organizacja kluczem do pomyślnego złożenia zestawu

Montując zestaw samodzielnie pamiętajmy o precyzji. Bo przykładowo bez niej zsunie nam się śrubka, a następnie powędruje w głąb obudowy. Aby tego uniknąć poleca wyposażyć się w dedykowany wkrętak ze zmiennymi końcówkami – jego koszt to kilkadziesiąt złotych. Jeśli coś nie pasuje to nie róbmy niczego na siłę. Lepiej chwilę się nagłowić aniżeli później zastanawiać się dlaczego komputer nie chce się uruchomić. W kwestii organizacji istotny jest schemat wkładania komponentów. Praktyką redukującą stres w trakcie montażu jest umiejscowienie procesora, kości RAM, chłodzenia i podłączenia na płycie głównej. Całość bezproblemowo przykręcimy do obudowy. Aby zachować porządek dobrze jest uporządkować kable przewlekając je przez wydzielone luki w obudowie.

CMI

About admin

Check Also

eksploracja kosmosu

Podróże kosmiczne: przyszłość eksploracji i kolonizacji

Podróże kosmiczne otwierają nowe horyzonty dla ludzkości, rysując obiecującą przyszłość w zakresie eksploracji i kolonizacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *